Životna sredina

Usred krize zbog korona virusa započela gradnja pet MHE u BiH

Slika: Gradnja male hidroelektrane na reci Mala Bjelava (Robert Oroz)

Objavljeno

23.04.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.04.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dok širom regiona traje borba protiv korona virusa i na snazi su različite mere karantina, na pet lokacija južno od Sarajeva, u Bosni i Hercegovini, počela je izgradnja malih hidroelektrana (MHE). Kako se navodi u saopštenju Koalicije za zaštitu rijeka u BiH, i organizacija Riverwatch i EuroNatur, neke od ovih elektrana nemaju dozvole za gradnju.

Izgleda da i investitori na Balkanu slično razmišjaju kao lobisti u Briselu, koji ne gube vreme da obezbede nove poslovne prilike za veliki biznis tako što zagovaraju ublažavanje propisa o zaštiti životne sredine.

Kriza zbog korona virusa predstavlja pretnju Plavom srcu Evrope – jedinstvenim rekama na Balkanu, upozoravaju nevladine organizacije, dodajući da investitori sve više koriste neobičnu situaciju da u tajnosti grade kontroverzne hidroenergetske projekte.

Konkretno, reč je o gradilištima na rekama Bjelava, Mala Bjelava, Vrhovinska, Željeznica i Prača, koje su primeri netaknute i izuzetne lepote.

Izgradnja MHE na reci Vrhovinskoj rijeci je nezakonita

Izgradnja MHE na Vrhovinskoj rijeci je nezakonita, jer za njenu izgradnju nije izdata nijedna dozvola, tvrde nevladine organizacije.

Osim toga, građevinski radovi na svim projektima se izvode bez zakonski obaveznog nadzora, jer inspektori na gradilištu nisu prisutni zbog pandemije.

Inače, izgradnja MHE je godinama veliki problem koji muči ceo region – BiHCrnu GoruSevernu MakedonijuSrbiju

Uvesti moratorijum na izgradnju MHE

Gradnja male hidroelektrane na reci Mala Bjelava (Slika: Robert Oroz)

Koalicija za zaštitu rijeka u Bosni i Hercegovini i kampanja Sačuvajmo plavo srce Evrope (Save the Blue Heart of Europe) pozivaju premijere i predsednike u BiH da obustave izgradnju brana i hitno uvedu moratorijum na izgradnju MHE, kao i na odobravanja novih ovakvih elektrana.


Redžib Skomorac, NVO Centar za životnu sredinu

Vanredno stanje ne smije biti izgovor, već povod za solidarnost i racionalno korištenje naših resursa.


Ulrich Eichelmann, predstavnik organizacije Riverwatch i koordinator kampanje Sačuvajmo plavo srce Evrope, izjavio je da investitori koriste ovu jedinstvenu priliku za izgradnju građevina koje predstavljaju osnove budućih elektrana bez neugodnih inspekcija ili protesta stanovnika i ekoloških organizacija.


Anes Podić iz NVO Eko Akcija

Oko Sarajeva se, skriveno od javnosti, ubrzano mijenjaju regulacioni planovi, koji omogućavaju nastavak uništavanja vodozaštitne zone, što će trajno ugroziti izvore pitke vode za polumilionski grad. To je vjerovatno tek početak, a vakuum u javnom životu omogućava polutajno pustošenje naših prirodnih resursa, pri čemu mi nemamo nikakvog načina da učestvujemo kroz javne rasprave i uvide, kao ni da to spriječimo.


Ovde nije reč o bilo kakvim potocima i rekama, već o unikatnim i dosad u velikoj meri netaknutim vodotocima, poručuje Eichelmann.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Drugi grcki LNG terminal pocinje s radom 1 oktobra

Drugi grčki LNG terminal počinje s radom 1. oktobra

23. april 2020. - Nakon polugodišnjeg kašnjenja, LNG terminal Alexandroupolis u Grčkoj je spreman da 1. oktobra bude pušten u rad

ephzhb solar hodovo javna nabavka

EPHZHB traži izvođača za gradnju prve faze solarne elektrane u Hodovu

23. april 2020. - Lokacija na kojoj će biti izgrađena solarna elektrana u vlasništvu najmanje od tri državne elektroprivrede u BiH je poslovna zona Hodovo

Kod Livna izgradnja vetroparka Siroka draga 125 4 MW

Kod Livna počinje izgradnja vetroparka Široka draga od 125,4 MW

23. april 2020. - Imres Smart Greenergy je potpisao ugovor sa izvođačem za svoj projekat vetroelektrane Široka draga u Hercegovini

crna gora gasovod lng terminal sahmanovic

Šahmanović: Gasovod IAP i LNG terminal su strateški projekti za Crnu Goru

23. april 2020. - Izgradnja terminala za tečni prirodni gas i Jadransko-jonskog gasovoda su strateški projekti, poručio je ministar Admir Šahmanović