OIE

U Sarajevu se 15. marta održava konferencija Zeleni hidrogen – razvojna šansa za bh. privredu

Sarajevu 15 marta konferencija Zeleni hidrogen razvojna sansa bh privredu

Foto: NLogic Advisory

Objavljeno

06.03.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.03.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Domaći i eksperti iz regiona će sa predstavnicima kompanija iz sektora zelenog vodonika diskutovati o ovoj nadolazećoj tehnologiji u Sarajevu na konferenciji ‘Zeleni hidrogen – razvojna šansa za bh. privredu’.

Petnaestog marta se u glavnom gradu Bosne i Hercegovine u hotelu Hills održava skup o zelenom vodoniku, važnom elementu Evropskog zelenog dogovora, strategije Evropske unije za smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima i britanske strategije za vodonik.

Biznis konferenciju ‘Zeleni hidrogen – razvojna šansa za bh. privredu’ organizuje konsultantska kuća nLogic Advisory Sarajevo u saradnji sa Ambasadom Velike Britanije. Početak je u 12 sati, a ulaz je besplatan uz onlajn registraciju. Broj mesta je ograničen.

Elektrolizeri proizvode zeleni vodonik korišćenjem električne energije iz obnovljivih izvora za razbijanje molekula vode

Domaći i eksperti iz regiona će sa predstavnicima kompanija iz sektora predstaviti upotrebu zelenog vodonika i kakva je njegova uloga u razvoju zelene energetike.

Proizvodnja zelenog vodonika je rešenje za čuvanje viška energije iz solarnih i vetroparkova. Još je daleko od praga profitabilnosti, ali EU i Britanija odvajaju ogromne subvencije za takve projekte.

Trenutno se skoro sav vodonik pravi direktno od fosilnih goriva. Taj gas može da se koristi i u industrijskoj proizvodnji i saobraćaju.

Da bi mogao da se nazove zelenim, vodonik mora da se proizvodi korišćenjem struje iz obnovljivih izvora. U tom postupku, koji se obavlja u elektrolizerima, razbijaju se molekuli vode, a zatim se dobijeni gas rastavlja na vodonik i kiseonik. S druge strane, termin čisti vodonik se obično koristi za rezultat elektrolize s napajanjem iz bilo kojeg izvora sa nula ili skoro nula emisija, a u njih se ubrajaju i nuklearne elektrane.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

aukcije srbija solar vetar rezultati

Srbija podelila celu kvotu na drugim aukcijama, investitori grade elektrane na solar i vetar snage 645 MW

6. mart 2023. - Srbija je u drugom krugu aukcija dodelila kvotu za premije od 424,8 MW. Izabrani su investitori iz Kine, SAD-a, Francuske i Srbije

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

6. mart 2023. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

6. mart 2023. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

6. mart 2023. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu