Domaći i eksperti iz regiona će sa predstavnicima kompanija iz sektora zelenog vodonika diskutovati o ovoj nadolazećoj tehnologiji u Sarajevu na konferenciji ‘Zeleni hidrogen – razvojna šansa za bh. privredu’.
Petnaestog marta se u glavnom gradu Bosne i Hercegovine u hotelu Hills održava skup o zelenom vodoniku, važnom elementu Evropskog zelenog dogovora, strategije Evropske unije za smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima i britanske strategije za vodonik.
Biznis konferenciju ‘Zeleni hidrogen – razvojna šansa za bh. privredu’ organizuje konsultantska kuća nLogic Advisory Sarajevo u saradnji sa Ambasadom Velike Britanije. Početak je u 12 sati, a ulaz je besplatan uz onlajn registraciju. Broj mesta je ograničen.
Elektrolizeri proizvode zeleni vodonik korišćenjem električne energije iz obnovljivih izvora za razbijanje molekula vode
Domaći i eksperti iz regiona će sa predstavnicima kompanija iz sektora predstaviti upotrebu zelenog vodonika i kakva je njegova uloga u razvoju zelene energetike.
Proizvodnja zelenog vodonika je rešenje za čuvanje viška energije iz solarnih i vetroparkova. Još je daleko od praga profitabilnosti, ali EU i Britanija odvajaju ogromne subvencije za takve projekte.
Trenutno se skoro sav vodonik pravi direktno od fosilnih goriva. Taj gas može da se koristi i u industrijskoj proizvodnji i saobraćaju.
Da bi mogao da se nazove zelenim, vodonik mora da se proizvodi korišćenjem struje iz obnovljivih izvora. U tom postupku, koji se obavlja u elektrolizerima, razbijaju se molekuli vode, a zatim se dobijeni gas rastavlja na vodonik i kiseonik. S druge strane, termin čisti vodonik se obično koristi za rezultat elektrolize s napajanjem iz bilo kojeg izvora sa nula ili skoro nula emisija, a u njih se ubrajaju i nuklearne elektrane.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.