OIE

U Hrvatskoj počela izgradnja dve solarne elektrane od ukupno 13 megavata

U Hrvatskoj izgradnja dve solarne elektrane 13 megavata

Foto: Sungrow EMEA on Unsplash

Objavljeno

12.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Češka firma Woodburn Capital Partners otpočela je radove na solarnoj elektrani kapaciteta 10 megavata u Brdovcu pored Zagreba i još jednog takvog postrojenja od tri megavata u Stankovcima u Zadarskoj županiji.

U toku su pregovori o dugoročnim ugovorima o otkupu električne energije (PPA) s velikim korporacijama u regiji za dva projekta solarnih elektrana u izgradnji u Hrvatskoj, objavio je Woodburn Capital Partners. Ta češka kompanija je položila kamene temeljce za fotonaponski pogon od deset megavata u Brdovcu kod Zagreba i za tri megavata na lokaciji u Stankovcima, jugoistočno od Zadra. Investitor je napomenuo da postupak dobijanja građevinskih dozvola još nije završen.

Firma je navela da, između ostalog, vodi razgovore s korisnicima unutar brdovečke poslovne zone, jednom kompanijom koja upravlja mrežom hotela i još jednom koja trguje energentima.

Pliva, Pfizer među potencijalnim klijentima?

„Budući da naša poslovna zona privlači sve više velikih korporativnih i industrijskih partnera poput Plive i Pfizera, sve su veća očekivanja prema kojima bi dostupna infrastruktura trebala uključivati i obnovljive izvore energije“, izjavio je načelnik Općine Brdovec Alen Prelec. Inače, Pliva Hrvatska je nedavno kod svoje fabrike u Savskom Marofu pustila u rad solarnu elektranu za svoje potrebe od 9.7 megavata. Ona je trenutno najveća u Hrvatskoj.

„Za razliku od brojnih drugih aktera na tržištu obnovljive energije, mi smo prihvatili pristup vertikalne integracije, od pronalaženja lokacija, nabavljanja svih potrebnih dozvola i usklađivanja s regulatornim zahtjevima, do pronalaženja budućih potpisnika PPA ugovora, izgradnje elektrana i upravljanja njihovim poslovanjem“, kaže šef razvoja Woodburn Capital Partnersa Mirko Meděnica.

Državna podrška je ključna

Ova kompanija je saopštila da je dosad završila pet sličnih projekata i uložila više od 75 miliona evra u projekte na biomasu i fotonaponske instalacije. Woodburn je objavio da razmatra poslovne prilike u Bosni i Hercegovini te da je zainteresovana i za vetroelektrane i skladištenje energije u Centralnoj i Istočnoj kao i Južnoj Evropi.

Državna podrška sektoru energije iz obnovljivih izvora je presudna, istakao je finansijski direktor Kris Kotnauer. „Vlada Republike Hrvatske predvodi trend s obzirom na to da je donijela dugo iščekivanu uredbu o kriterijima i uvjetima za izdavanje energetskih dozvola, koja pojednostavljuje administrativne postupke i otvara vrata daljnjem rastu sektora energije iz obnovljivih izvora. Osim toga, uredba pruža potrebnu razinu transparentnosti i stabilnosti operatorima i ulagačima u području obnovljive energije i time dodatno jača sektor u cjelosti“, dodao je.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

12. jul 2023. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

12. jul 2023. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

12. jul 2023. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

12. jul 2023. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije