Energetska efikasnost

U Beču pušten u rad najjači sistem toplotnih pumpi u Evropi

U Becu puštene tri najjace toplotne pumpe u Evropi

Foto: Wien Energie / Michael Horak

Objavljeno

11.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tri velike toplotne pumpe puštene su u rad u bečkoj četvrti Zimering. Grejaće 56.000 domaćinstava austrijskog glavnog grada toplotnom energijom iz prečišćene otpadne vode, a plan je da se do 2027. kapacitet udvostruči.

Toplotne pumpe su postale važna tehnologija za budućnost grejanja. Beč planira da do 2040. postane klimatski neutralan. Kako bi postigao zacrtani cilj, ključni korak je dekarbonizacija sektora grejanja. Oko 40 odsto emisija ugljen-dioksida u prestonici Austrije potiče upravo iz ovog sektora.

Prva faza izgradnje sistema velikih toplotnih pumpi u Beču je završena. Puštena su u rad tri pogona od planiranih šest.

Sistem toplotnih pumpi je važna prekretnica na putu ka klimatskoj neutralnosti

Gradska energetska kompanija Wien Energie tvrdi da je reč o najvećem zelenom sistemu toplotnih pumpi u Evropi. U ovom projektu koristi toplotnu energiju iz otpadne vode koja dolazi iz susednog postrojenja za prečišćavanje Ebswien. Električna energija za rad dobija se iz obližnje dunavske hidroelektrane Freudenau, što znači da će obnovljivi izvori pokriti sto odsto potreba.

„Ovaj sistem toplotnih pumpi je važna prekretnica na putu ka klimatskoj neutralnosti. Grad Beč koristi sve obnovljive izvore toplote koji su nam dostupni. Već s prve tri toplotne pumpe moći ćemo daljinskim grejanjem da grejemo do 56.000 domaćinstava. Naš sistem toplotnih pumpi je pionirski projekat u Evropi“, izjavio je gradonačelnik Beča Mihael Ludvig.

Nakon završetka radova, ukupna snaga pumpi u Zimeringu biće 110 megavata i snabdevaće toplotom 112.000 domaćinstava

U prvu fazu uloženo je oko 70 miliona evra, saopštio je Wien Energie. Preostale tri velike toplotne pumpe treba da budu instalirane do 2027. godine. Nakon završetka radova, ukupna snaga pumpi u Zimeringu biće 110 megavata, a one će snabdevati 112.000 domaćinstava klimatski neutralnom toplotom.

Osim toga, kod elektrane Simmering je izgrađena pumpa za sistem daljinskog grejanja kapaciteta 7.500 kubnih metara na sat, dodala je kompanija.

Bečka grejna mreža je jedna od najvećih u Evropi. Na nju je priključeno 440.000 domaćinstava i 7.800 većih kupaca. Wien Energie u iste svrhe već koristi dve manje toplotne pumpe na otpadnu toplotu. Gradske vlasti planiraju da 2040. klimatski neutralnim daljinskim grejanjem bude obuhvaćeno barem 56 odsto domaćinstava.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eles otpadna toplota grejanje trafostanica bericevo

ELES će koristiti otpadnu toplotu iz trafostanica za grejanje

11. decembar 2023. - Slovenačka kompanija je pripremila nekoliko studija i dokumentaciju za ulaganje u inovativno korišćenje otpadne toplote na pet lokacija

Kucna lozista dominantan uzrocnik zagadenosti zagadjenosti zraka

Kućna ložišta su dominantan uzročnik zagađenosti zraka

11. decembar 2023. - Tamo gdje nema daljinskog grijanja ili ono pokriva mali dio područja, a domaćinstva koriste pretežno čvrsta goriva, ona su najveći uzročnik zagađenosti zraka, kaže profesor Azrudin Husika sa Mašinskog fakulteta u Sarajevu

Trecina Evropske komisije zaduzena energetsku tranziciju zivotnu sredinu Teresa Ribera

Trećina nove Evropske komisije biće zadužena za energetsku tranziciju, životnu sredinu

11. decembar 2023. - Za glavne funkcije u energetici u sledećoj Evropskoj komisiji imenovani su španska vicepremijerka Teresa Ribera i Dan Jergensen iz Danske

bih meti mreza msp reset dekarbonizacija plastoflex

METI mreža: Mala i srednja preduzeća su lideri dekarbonizacije u BiH

11. decembar 2023. - Uspeh malih i srednjih preduzeća odlično oslikava projekat "Mreža energetske tranzicije u industriji u Bosni i Hercegovini - METI projekat", koji je u saradnji sa Agencijom za razvoj preduzeća Eda sproveo RESET