OIE

Stara vetroturbina pretvorena u kuću

Kuca napravljena od vetroturbine

Foto: Vattenfall

Objavljeno

01.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Energetska kompanija Vattenfall i dizajnerski studio Superuse pretvorili su kućište vetroturbine u kuću od 36 kvadrata.

Otpad iz sektora obnovljivih izvora energije postaje sve veća globalna briga. Standardni vek vetroelektrane na kopnu je od 20 do 25 godina. Između 85 i 90 odsto mase vetroturbine može ponovo da se upotrebi poput temelja, tornja, delova menjača i generatora koji su napravljeni od metala ili betona i stoga se lako mogu reciklirati. Međutim u ovom procesu se troši puno energije i stvara mnogo emisija.

Kako bi pronašla što bolje rešenje za ponovnu upotrebu starih vetroturbina, švedska kompanija Vattenfall je angažovala arhitektonske i dizajnerske kuće Superuse Studios (s njenim ogrankom Blade–made), Studio Carbon, cepezed i Interactivist. Superuse je najmanje moguće kućište vetroturbine preuredio u stambeni prostor površine 36 kvadrata.

Bilo je deo mašine V20 od dva megavata, koja je tokom svog radnog veka od punih 20 godina u vetroparku u Austriji proizvela 73 gigavat-sata električne energije, što je ekvivalentno potrošnji više od 29 hiljada domaćinstava za godinu dana, ističu u kompaniji.

Ponovna upotreba štedi sirovine i smanjuje potrošnju energije

„Tražimo inovativne načine na koje je moguće što potpunije ponovo iskoristiti materijale iz korišćenih turbina. Dakle, napraviti nešto novo od njih sa minimalno modifikacija. To štedi sirovine, smanjuje potrošnju energije i na taj način obezbeđujemo da ovi materijali budu korisni još mnogo godina nakon svog prvog radnog veka“, rekao je Thomas Hjort, direktor inovacija u Vattenfallu.

Kuca napravljena od vetroturbine unutrasnjost
Foto: Vattenfall

Kućica duga deset, široka četiri i visoka tri metra ispunjava građevinske propise i stoga je potpuno upotrebljiva za stanovanje ili za korišćenje tokom odmora, saopštila je kompanija. Opremljena je ekološki proizvedenim nameštajem, uključujući sto od materijala dobijenog reciklažom lopatica vetroturbina. Kuća ima toplotnu pumpu, solarne panele i solarne kolektore – grejače vode.

Jos de Kriger, partner u Superuseu, kaže da je bar deset hiljada kućišta ove generacije vetrenjača dostupno širom sveta i da većina njih još uvek nije povučena iz upotrebe. „Ako je tako složena struktura kao što je kuća moguća, onda su brojna jednostavnija rešenja takođe ostvariva i prilagodljiva“, ističe Kriger.

Tokom Nedelje dizajna u Holandiji, koja je održana od 19. do 27. oktobra, prikazana su još tri koncepta korišćenja starih vetroturbina. Reč je o plutajućim ostrvima od elisa, umetničkim radovima od podataka o radu koji stižu iz vetroturbina i viziji budućnosti ponovne upotrebe njihovih delova.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji struje

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji struje

1. novembar 2024. - Solar je u junu 2025. prvi put bio najveći izvor električne energije u Evropskoj uniji, budući da je prestigao nuklearke

Opštine i gradovi u Srbiji mogu da se prijave za grantove za energetsku efikasnost

Opštine i gradovi u Srbiji mogu da se prijave za grantove za energetsku efikasnost

1. novembar 2024. - Za unapređenje energetske efikasnosti objekata od javnog značaja u Srbiji izdvojeno je 571,3 miliona dinara

srbija struja uvoz rast izvestaj aers

Srbija u 2024. povećala uvoz struje 15 odsto

1. novembar 2024. - Potrošnja je bila veća 2,7 odsto, a proizvodnja 6,7 odsto manja u  odnosu na 2023, piše u izveštaju Agencije za energetiku Republike Srbije

Toplotni talas evropsku elektroenergetsku mrezu sistemi za skladistenje energije profitirali

Toplotni talas pritisnuo evropsku elektroenergetsku mrežu, a sistemi za skladištenje energije profitirali

1. novembar 2024. - Rekordna proizvodnja iz solara i skladištenje energije doprineli su očuvanju stabilnosti u Evropi dok je trajao toplotni talas, ocenjuje Ember