Ministarstvo rudarstva i energetike planira da druge aukcije za raspodelu kvota za gradnju vetroparkova i solarnih elektrana raspiše u četvrtom kvartalu, a cilja se novembar. Kvote bi trebalo da budu u skladu sa trogodišnjim planom aukcija koji je pripremilo Ministarstvo.
„Aktivno radimo na pripremi regulatornog okvira za druge aukcije. Tehnička pomoć je obezbeđena preko Evropske banke za obnovu i razvij (EBRD), ali dosta toga smo sami obavili“, rekao je Rade Mrdak, savetnik za obnovljive izvore energije u Ministarstvu rudarstva i energetike, na panel diskusiji konferencije Privreda na putu zelene tranzicije u organizaciji Američke privredne komore u Srbiji (AmCham Srbija).
Plan je, kako je dodao, ako sve bude išlo kako treba, da se u poslednjem kvartalu, u novembru, raspišu aukcije, poštujući okvir trogodišnjeg plana. „To je naša želja, ali videćemo kako će se razvijati stvari. Novembar je zacrtan kao cilj“, dodao je Mrdak.
Kvota bi trebalo da bude u skladu sa trogodišnjim planom aukcija
Na pitanje kolike će biti kvote, Mrdak je za Balkan Green energy News rekao da bi trebalo da budu u skladu sa trogodišnjim planom, ali da će sve biti odlučeno pred raspisivanje aukcija.
Srbija je prve aukcije raspisala u junu prošle godine i uspela da raspodeli celu kvotu za vetar od 400 MW i pola kvote za solar od 50 MW.
Pomenutim trogodišnjim planom ili planom za aukcije u periodu 2023-2025. bilo je predviđeno da se druge aukcije raspišu u prvom tromesečju 2024, i da kvota za solar bude 100 MW, a za vetar 300 MW. U kvotu za fotonaponske elektrane bi na drugim aukcijama trebalo da uđu i neraspodeljnih 25 MW sa prve.
Na konstataciju moderatora Petra Mitrovića, iz advokatske kancelarije Karanović & Partners, da će na aukcijama sada biti primenjen i novi kriterijum koji je uveden prošlogodišnjim izmenama Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije, Mrdak je dodao da je to možda i glavni razlog zašto se sa ovim aukcijama kasni.
Na aukcijama će biti primenjen i novi kriterijum
Novi kriterijum podrazumeva da se na aukcijama osim cene vrednuje i deo kapaciteta namenjen za snabdevanje krajnjih kupaca. Taj kapacitet može da se ponudi garantovanom snabdevačju, što je u ovom slučaju Elektroprivreda Srbije (EPS) ili preko korporativnog ugovora o otkupu električne energije (eng. corporate power purchase agreement – PPA) nekom krajnjem kupcu.
Ministarstvo će se, prema rečima Mrdaka, potruditi da obavi makar neformalne konsultacije za udruženjima koje okupljaju privrednike, kao što je AMCHAM, kako bi čulo njihovo mišljenje o ovoj temi.
Inače, konferenciju su otvorili Stefan Lazarević, predsednik Upravnog odbora AmCham Srbija, i Stefan Srbljanović, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike. Učesnici panel diskusije bili su i Davor Pupovac, direktor Sektora za analizu tržišta i upravljanje rizicima u EPS-u, Nenad Šijaković, savetnik generalne direktorke za međunarodna i regulatorna pitanja u Elektromreži Srbije (EMS), Dalibor Nikolić, direktor Direkcije za upravljanje DEES u Elektrodistribuciji Srbije (EDS) i Jovan Šljivić, viši menadžer u konsultantskoj kući KPMG.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.