Životna sredina

Smanjenje upotrebe uglja za čistiji vazduh u Sarajevu

Sarajevo koriscenje uglja zagadjenje vazduha

Slika: Pixabay

Objavljeno

20.07.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.07.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlasti u Sarajevu planiraju da ograniče korišćenje uglja i tako započnu rešavanje višedecenijskog problema zagađenog vazduha ovog grada. Problem nije mali o čemu govori i podatak da je zagađenje vazduha odgovorno za jedan od pet prevremenih smrtnih slučajeva u ovom gradu.

Zbog zagađenja vazduha glavni grad Bosne i Hercegovine je vrlo često među 50 najzagađenijih gradova sveta, i to ne samo u zimskim mesecima, kada se često dešava da nadležni proglase „Uzbunu“ jer su koncentracije zagađujućih materija opasne po zdravlje ljudi, nego i u letnjim.

Kanton Sarajevo priprema Strategiju ograničenja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva od. 2021. do 2031.

Tako je i jutros Sarajevo bilo na 26. mestu na listi 50 gradova sa najzagađenijim vazduhom u svetu koju objavljuje portal AirVisual. Inače, odmah iza njega bilo je Skoplje, što oslikava problem celog regiona sa zagađenjem vazduha.

S obzirom da je jedan od glavnih izvora zagađenja vazduha sagorevanje uglja, ne samo u elektranama i toplanama, nego i u pećima u domaćinstvima, Kanton Sarajevo krenuo je u pripremu Strategije ograničenja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva za period 2021 – 2031. godina.

Na pripremi dokumenta radiće UNDP i Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša

Na izradi strategije, koja je jedna od aktivnosti u sklopu projekta Zeleni ekonomski razvoj, koji se sprovodi u celoj BiH, zajednički će raditi UNDP i Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša.

U cilju smanjenja zagađenja vazduha nedavno su i Toplane Sarajevo pokrenule istaživanje upotrebe geotermalne energije umesto prirodnog gasa u sistemu daljinskog grejanja.

Strategije će sadržati i popis svih izvora emisija čvrstih goriva

U okviru strategije radiće se analiza trenutnog stanja, odnosno popis svih izvora emisija čvrstih goriva, uključujući i kućna ložišta kojih ima oko 100 hiljada, zatim analiza dostupnih goriva i peći, njihov uticaj na kvalitet vazduha, predlog za uspostavljanje sistema sertifikovanja peći i kontrole vrste i kvaliteta čvrstih goriva, kao i pregled mogućih mera za smanjenje emisija.

Dokumentom će se utvrditi i potrebna sredstva za prelazak korisnika na ekološki prihvatljivije energente

Na osnovu prikupljenih podataka biće pripremljene liste prioritetnih zona i naselja koja imaju najveći uticaj na kvalitet vazduha, kao i plan gde usmeriti sredstva za sanaciju i unapređenje sistema grejanja individualnih objekata i njihovu energetsku efikasnost.

Strategijom će se utvrditi i potrebna sredstva za prelazak korisnika na ekološki prihvatljivije energente.

Izrada Strategije koštaće oko 204.000 evra

Procena je da će izrada studije koštati oko 400.000 KM (oko 204.000 evra), koje će obezbediti Ambasada Švedske i pomenuto ministarstvo.

Izrada Strategije jedan je od prioritetnih projekata za smanjenje zagađenja vazduha koji su predviđeni Strategijom razvoja Kantona Sarajevo do 2020. godine kao i Kantonalnim planom zaštite okoliša.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Voda u 11 francuskih opstina kontaminirana vecnim hemikalijama

Voda u 11 francuskih opština kontaminirana večnim hemikalijama

20. jul 2020. - Zbog prisustva PFAS-a, večnih hemikalija, voda sa česme je proglašena nebezbednom za piće za najosetljivije grupe stanovništva

Pica u skalenim bocama sadrze vise mikroplastike od onih u plasticnim bocama

Više mikroplastike u staklenim nego u plastičnim bocama, pokazala studija

20. jul 2020. - Pića koja se prodaju u staklenim bocama, uključujući vodu, limunadu, vino i pivo, sadrže značajno više mikroplastike nego ona u plastičnim

Irska prestala upotrebljava ugalj slede Spanija Italija Grcka

Irska prestala da upotrebljava ugalj, a slede Španija, Italija, Grčka…

20. jul 2020. - Poslednje termoelektrane na ugalj u nekoliko zemalja Evropske unije već rade na minimumu ili samo povremeno

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program Poverenje, podrška i lična transformacija

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program: Poverenje, podrška i lična transformacija

20. jul 2020. - Prvi mentorski program WISE Srbija mreže žena u održivoj energetici, zelenoj ekonomiji i klimatskoj akciji uspešno je završen i zvanično obeležen završnim događajem u Beogradu.