OIE

Toplane – Sarajevo istražuju potencijal geotermalne energije u sistemu daljinskog grejanja

Toplane--Sarajevo-gas-geotermalna-energija-zagadjenje-vazduha

Slika: Toplane Sarajevo

Objavljeno

09.07.2020.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

09.07.2020.

Komentari

0

Podeli

Toplane – Sarajevo započinju projekat istraživanja geotermalnih voda u cilju korišćenja obnovljih izvora energije u sistemu daljinskog grejanja.

Sarajevo je jedan od gradova sa najzagađenijim vazduhom, ne samo u regionu, već i u svetu. Toplane Sarajevo kao osnovno gorivo koriste prirodni gas, koji, takođe, doprinosi zagađenju.

Krajnji cilj projekta je iskorišćavanja obnovljih izvora energije u sistemu daljinskog grejanja

Ovo preduzeće je saopštilo da je sa Fondom za zaštitu okoliša Federacije BiH potpisalo Ugovor o dodeli finansijskih sredstava u okviru „Projekta hidrogeoloških istraživanja termalnih voda na području Ilidže za potrebe daljinskog grijanja Toplana Sarajevo“. Krajnji cilj projekta, kako se navodi, je iskorišćavanja obnovljih izvora energije u sistemu daljinskog grejanja.

Toplane će od Fonda dobiti 35.000 KM za izradu projektne dokumentacije.

Ako istraživanja budu uspešna izgradiće se geotermalna bušotina na koju će Toplane imati koncesiju

Ukoliko hidrogeološka ispitivanja kroz prvu fazu ovog projekta pokažu svoju opravdanost u smislu pronalaska geotermalne vode zadovoljavajuće temperature, nastaviće se izgradnja geotermalne bušotine na koju će Toplane imati koncesiju i koristiti geotermalnu vodu u sistemu daljinskog grejanja, preneli su lokalni mediji.

Implementacijom tog projekta planirano je zagrevanje ilidžanskih naselja koje pokrivaju kotlarnice Mala Aleja, Mlade Bosne i Tome Međe.

Realizacijom ovog projekta uveo bi se potpuno novi način zagrevanja koji isključuje korišćenje prirodnog gasa i drugih alternativnih energenata u proizvodnji toplotne energije, što bi imalo neprocenjiv pozitivan uticaj na kvalitet vazduha, saopštile su Toplane – Sarajevo.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Crna Gora izdala dozvole za 4 GW solara i vetra, želi podršku EU za zeleni čelik

9. jul 2020. - Strateški ciljevi Crne Gore uključuju obnovljive energiju, pametna električna brojila, ali pokretanje proizvodnje zelenog čelika

CAN Europe, Zapadni Balkan, NEKP

CAN Europe: NEKP-ovi BiH, Kosova* i Srbije nemaju dovoljno ambiciozne klimatske ciljeve i definisane godine za napuštanje uglja

9. jul 2020. - Bosna i Hercegovina, Kosovo* i Srbija poslale su nacrte NEKP-ova Sekretarijatu Energetske zajednice na pregled krajem juna i jula 2023.

slovenija naknada opstine vetroparkovi

Opštine u Sloveniji dobijaju 200.000 evra po MW izgrađenog vetroparka

9. jul 2020. - Uredba je pripremljena na osnovu Zakona o uvođenju uređaja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije

maja-pokrovac-solar-projekti

Pokrovac: U Hrvatskoj lakše graditi postrojenje na fosilna goriva od 10 MW nego solarno od 1 MW

9. jul 2020. - U Hrvatskoj se u industrijskim zonama mogu graditi postrojenja na fosilna goriva do 10 MW bez procene uticaja na životnu sredinu