OIE

Slovenija usvojila novčane podsticaje za opštine koje prihvate izgradnju vetroturbina

Slovenija novcane podsticaje opstine prihvate izgradnju vetroturbina

Foto: Frimufilms on Freepik

Objavljeno

21.03.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.03.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija pokušava da podstakne opštinske vlasti i stanovništvo da prihvate postavljanje vetroturbina na svojoj teritoriji. Lokalne samouprave su dobile pravo na nadoknadu u iznosu 200.000 evra po megavatu.

Opštinama u Sloveniji od sada sleduje kompenzacija od države ukoliko dozvole instaliranje vetroturbina. Posle dugotrajne pripreme i rasprave, vlada je usvojila uredbu kojom je propisala da će lokalne samouprave dobiti 200.000 evra po svakom megavatu kapaciteta.

Sredstva su namenjena za socijalne programe, a biće isplaćivana preko mehanizma podsticaja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Minimalni kapacitet iznosi jedan megavat.

Nova mera je vladin odgovor na opiranje lokalnog stanovništva i opštinskih vlasti izgradnji vetroturbina

Mera je usvojena zbog toga što se na lokalnom nivou često javlja otpor, a procedure dugo traju. U skladu je sa Zakonom o uvođenju uređaja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije, izglasanim prošle godine.

U Sloveniji su u pogonu samo tri vetroturbine, a vlasnici su im različiti. U zemlji je u pripremi nekoliko projekata. Ona zbog hroničnih zastoja ozbiljno podbacuje u ispunjavanju nacionalnih ciljeva o korišćenju zelene energije. S druge strane, Slovenija ostvaruje napredak na drugim frontovima, prvenstveno u solarnim elektranama, a i osnivaju se prve energetske zajednice.

Po novom propisu, jednokratna nadoknada se opštini isplaćuje kada investitor dobije dozvolu za izgradnju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

GGF partnerstvo Svedskom agencijom medunarodni razvoj saradnju Sida

GGF uspostavio partnerstvo sa Švedskom agencijom za međunarodni razvoj i saradnju

21. mart 2024. - GGF i Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju pojačavaju zeleno kreditiranje na Zapadnom Balkanu i u Istočnom susedstvu EU

zapadni balkan mreze giz projekat Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru ohrid

Treća Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru: Bez mreža nema energetske tranzicije

21. mart 2024. - Treća Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru u Ohridu okupila je više od 80 stručnjaka sa Zapadnog Balkana

Globalni kapaciteti skladistenje energije baterije

Globalni kapaciteti za skladištenje u baterijama skočili za rekordnih 200 GWh u 2024.

21. mart 2024. - Troškovi skladištenja električne energije su značajno opali zahvaljujući smanjenju troškova projekata baterija i tehnološkim poboljšanjima

beogradski energetski forum 2025 bef zapadni balkan spajanje trzista cbam

Zapadni Balkan se nada spajanju tržišta električne energije sa EU, CBAM unosi neizvesnost

21. mart 2024. - Predstavnici operatora prenosnih sistema, regulatora i berzi električne energije okupili su se na Beogradskom energetskom forumu 2025.