Energetska efikasnost

Slovenija objavila nacrt zakona o energetskoj efikasnosti i strategiju do 2050. za obnovu zgrada

Slovenija nacrt zakona o energetskoj efikasnosti

Slika: Pixabay

Objavljeno

27.07.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.07.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada u Ljubljani je u nacrtu zakona o energetskoj efikasnosti definisala mere za promociju i ekspanziju na tom polju, a Slovenija ima i predlog dugoročne strategije o obnovi zgrada do sredine veka. Predstojeće mere obuhvataju i punjače za električna vozila u stambenim i drugim objektima.

Ministarstvo za infrastrukturu je saopštilo da će budući Zakon o efikasnom korišćenju energije urediti tu delatnost i da su neke od odredbi iste kao u postojećem Zakonu o energetici. Drugi delovi su prepravljeni ili dodati da bi se evropsko zakonodavstvo prenelo na domaći teren. Vlada je pripremila i predlog dugoročne strategije za energetsku obnovu zgrada do 2050. godine u skladu sa direktivama Evropske unije i Slovenija je tako otpočela javnu raspravu o energetskoj efikasnosti.

Odvojeni daljinski merači za grejanje, hlađenje, vruću vodu

Tekst predloga zakona određuje mere za jačanje i promovisanje energetske efikasnosti i standarde za potrebne proizvode. Vlasti su ukazale na česte promene u evropskom zakonodavstvu koje su dovele do potrebe da se obuhvati veći deo sektora i da se odvoji od aktuelnog zakona da bi se transpozicija, ubacivanje propisa, sprovela u rokovima.

Nacrt odvaja merenje potrošnje prirodnog gasa od drugih energenata

Merenje potrošnje energenata i podaci na računima su razrađeni, a registrovanje potrošnje prirodnog gasa je izdvojeno. Sve nove zgrade sa centralnim grejanjem ili hlađenjem ili u okviru daljinske mreže grejanja i hlađenja moraće biti opremljene pojedinačnim meračima za grejanje, hlađenje i potrošnju vruće vode, soji u dokumentu.

Punjači za električna vozila

Novi objekti s više od deset mesta za parkiranje kao i oni koji prolaze sveobuhvatnu obnovu moraće da imaju instalirane kablove za punjenje električnih vozila, objavila je vlada u Ljubljani.

Zgrade će biti dekarbonizovane najkasnije polovinom 21. veka

Strategija za energetsku obnovu zgrada, koja se nadovezuje na dokumente iz 2015. i 2018. godine, uključuje nove instrumente za finansiranje. Zainteresovani komentare mogu da pošalju do 10. septembra.

Vlada je izrazila ambiciju da učini postojeći fond zgrada visokoefikasnim u energetskom smislu i dekarbonizovanim najkasnije 2050. godine. Strategija se oslanja na Celoviti nacionalni energetski i klimatski plan, poznat i po akronimima NECP i NEKP.

Ona pruža pregled po sektorima zajedno sa spiskom prepreka, mogućnostima za finansiranje, predlozima isplativih rešenja te raspoloživim materijalima i potencijalima energije iz obnovljivih izvora i grejnih sistema. Koncepcija izgradnje i obnove zasnovana je na pristupu kod kojeg nema neto emisija gasova s efektom staklene bašte i sa prikazom seizmičkih i požarnih rizika.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

27. jul 2020. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

27. jul 2020. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

27. jul 2020. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana

subvencije izolacija solarni paneli toplotne pumpe opstine srbija

Subvencije za energetsku efikasnost i čistu energiju još neraspodeljene u skoro 100 mesta u Srbiji

27. jul 2020. - Domaćinstva mogu da dobiju 50-65 odsto investicije potrebne za stolariju, izolaciju, solarne kolektore, solarne panele, toplotne pumpe