Električna energija

Skopska Opština Centar će proizvoditi i prodavati struju iz solara

opstina centar solarni paneli

Foto: cverkest from Pixabay

Objavljeno

27.02.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.02.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na predlog načelnika Opštine Centar u Skoplju Gorana Gerasimovskog, Savet opštine je doneo odluku o osnivanju Trgovačkog društva za proizvodnju i prodaju električne energije iz obnovljivih izvora Energija Centar. Cilj je da opština postane energetski nezavisna i samoodrživa.

Reč je o opštinskom preduzeću koje će obavljati ugradnju fotonaponskih sistema na javne objekte poput škola i vrtića. Trgovačko preduzeće Energija Centar dobilo je dozvolu za obavljanje delatnosti od Regulatorne komisije za energetiku i vodne usluge Republike Severne Makedonije.

Energetska kriza je povećala potrebe za ulaganjem u kapacitete iz obnovljivih izvora energije. Među lokalnim samoupravama u Evropi je ugradnja krovnih solarnih panela odavno postala konvencionalna, a neke se odvažuju i da postavljaju veće pogone, na zemljištu. Mostar i Sarajevo su već najavili takve projekte, za gradske solarne elektrane za proizvodnju energije za sopstvene potrebe.

Vlasti u Brašovu u Rumuniji su nedavno pokrenule inicijativu za opštinsku solarnu elektranu na zemljištu u vlasništvu lokalne samouprave. Što se tiče ostatka regiona kojeg prati Balkan Green Energy News, u Turskoj su mnogi gradovi i opštine već pustili u rad vlastita fotonaponska postrojenja ili nameravaju da ih grade. Ovakvi projekti se nižu i u Grčkoj, gde lokalne samouprave u tu svrhu mogu i da osnivaju energetske zajednice sa javnim preduzećima i institucijama.

Makedonija ima 280 sunčanih dana godišnje

Nakon sprovedenih analiza, zaključeno je da sunce ima ogroman potencijal za energetski sektor Severne Makedonije, uzimajući u obzir činjenicu da ona ima 280 sunčanih dana godišnje, odnosno 1.500 sunčanih sati.

Kako je načelnik Gerasimovski objasnio, prvobitna ideja je bila da se proizvodi električna energija samo za potrebe opštine. Međutim, analize su pokazale da je moguće proizvesti višak energije i od toga ostvariti profit. „Naravno, ne možemo u prvoj godini postaviti fotonaponske panele na sve zgrade, ali plan je da pokrenemo kompaniju“, objašnjava Gerasimovski.

Ekonomsku analizu opravdanosti osnivanja preduzeća vodio je Dragan Minovski, profesor Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Goce Delčev sa svojim timom.

Moguće je instalirati 2,44 megavata na javnim objektima

Početni kapital koji je ova opština u Skoplju obezbedila za razvoj projekta iznosi tri miliona denara (48.700 evra).  Prema sprovedenoj analizi, moguće je instalirati 2,44 megavata na vrtićima, osnovnim školama i javnim parkiralištima. Troškovi lokalne samouprave na ime električne energije bi se tako smanjili sa sadašnjih 1,77 miliona evra na samo 664.000, odnosno za 63 odsto.

Uložena sredstva će se opštini vratiti kroz četiri i po godine, zaključeno je. Pored toga, ugradnjom fotonaponskog sistema biće izbegnute emisije oko 1.500 tona ugljen-dioksida.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

27. februar 2023. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

27. februar 2023. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

27. februar 2023. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

27. februar 2023. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima