OIE

Škola iz Lopara prvi prozjumer u BiH

lopare skola vuk karadzic solarna elektrana reset

Foto: RESET

Objavljeno

06.12.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.12.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srednjoškolski centar Vuk Karadžić u Loparama postao je prvi kupac-proizvođač (prozjumer) u Bosni u Hercegovini. Opština Lopare tako nastavlja da pravi pionirske korake u korišćenju obnovljive energije i sprovođenju energetske tranzicije u BiH i na Zapadnom Balkanu.

Solarna elektrana na srednjoškolskom centru Vuk Karadžić deo je projekta „Sunčane škole“ koji Fond otvoreno društvo sprovodi u svim zemljama regiona Zapadnog Balkana. BiH je zahvaljujući tim sredstvima i donaciji Partner mikrokreditne fondacije – MKF Partner iz Tuzle dobila četiri škole koje na svojim krovovima imaju instalirane solarne elektrane kapaciteta dovoljnog da pokriju vlastitu potrošnju električne energije.

Reč je o srednjoškolskom centru u Loparama i tri osnovne škole u opštinama Živinice, Doboj istok i Gračanica. U realizaciju projekata uključen je i Centar za održivu energetsku tranziciju – RESET, kao i Institut za napredne tehnologije i sisteme (ATS) koji je projektovao i instaliirao fotonaponske elektrane na školama.

Miljević: Federacija BiH i Brčko Distrikt i dalje nemaju podzakonska akta za dobijanje statusa prozjumera

Damir Miljević, član Upravnog odbora RESET-a, kaže da je Srednjoškolski centar u Loparama uz dobru saradnju sa lokalnim vlastima, distributivnim preduzećem iz Bjeljine i resornim Ministarstvom uspeo u vrlo kratkom roku da prođe svu proceduru i i ispuni sve tehničke zahteve za dobijanje statusa kupca- proizvađača električne energije.

„Tako je postao prvi prozjumer u BiH s obzirom da u Federaciji BiH i Brčko Distriktu još uvijek nema podzakonskih akata i pravilnika koji bi omogućili dobijanje statusa, pa sve instalacije solara koje su do sada napravljene ne mogu još uvijek predavati energiju u mrežu“, objasio je Miljević.

Solarna elektrana će štedeti 8.000 KM na godišnjem nivou

Na ovaj način primenom metode neto merenja solarna elektrana na krovu škole u Loparama, instalirane snage od 25 kWp, moći će, kako ističe, da zadovolji sve potrebe škole za električnom energijom u toku godine čime će se u opštinskom budžetu godišnje uštedeti oko 8.000 konvertibilnih maraka po sadašnjim cenama električne energije.

Načelnik opštine Lopare Rado Savić obavezao se da opština ovu godišnju uštedu ostvarenu kroz sopstvenu proizvodnju električne energije nameni učenicima škole za nove projekte i dodatne aktivnosti.

Samir Avdaković, iz ATS-a, rekao je da će elektrana godišnje proizvoditi 36.000 kWh, a postoji i mogućnost da se njen kapacitet poveća. U cilju edukacije, kako je dodao, u školi su instalirani i monitori na kojima učenici, nastavnici i svi ostali mogu u realnom vremenu da vide koliko struje solarni paneli proizvode, a koliko škola troši.

Inače, Lopare je prva opština u BiH, verovatno i na Zapadnom Balkanu, koja je potpisala sporazum o saradnji na sprovođenju energetske tranzicije. Sporazum je potpisan sa RESET-om u februaru ove godine.

lopare reset skola vuk karadzic solarna elektrana
Solarnu elektranu je pustio u rad učenik škole Ivan Božić
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

6. decembar 2023. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

6. decembar 2023. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

6. decembar 2023. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

6. decembar 2023. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima