Nacrt strategije energetskog razvoja Severne Makedonije do 2040. godine je prvi ovakav dokument u članicama Energetske zajednice koji je pripremljen u skladu sa pravilima nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NEKP), saopštio je Sekretarijat EnZ. Dokument je, takođe, u skladu sa pet dimenzija Energetske unije EU.
Nacrt je od 31. oktobra na javnoj raspravi, koja će trajati do 30. novembra. Inače, ministar ekonomije Kreshnik Bekteshi u julu je izjavio da Severna Makedonija planira da strategiju usvoji do kraja godine.
Severna Makedonija predstavila je Sekretarijatu nacrt svoje energetske strategije do 2040, koja je prva strategija u članicama Energetske zajednice u skladu sa strukturom nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NEKP) i vremenskim okvirom definisanim u Preporuci Ministarskog saveta EnZ, saopštio je Sekretarijat.
Sva tri scenarija Nacrta energetske strategije predviđaju uvođenje Sistem za trgovanje emisijama EU (EU ETS)
Iako zajedno obrađuje spajanje i bezbednost energetskih tržišta, dve posebne dimenzije Energetske unije, i uključuje dodatnu dimenziju u pravnim i regulatornim aspektima, Nacrt obuhvata svih pet dimenzija Energetske unije. Strategija definiše tri scenarija, a zeleni se, kako navodi Sekretarijat, pokazao kao najisplativiji. Nacrt uključuje i rezultate studije o ciljevima za 2030. godinu, koju je Sekretarijat počeo da priprema 2018. godine, a završio početkom ove godine.
Od tri scenarija, zeleni se pokazao kao najisplativiji
Nakon prvog kruga konsultacija u julu 2019. godine, Sekretarijat je pripremio nove preporuke za fino usaglašavanje nacrta strategije i za usklađivanje sa razvojem energetskih i klimatskih politika i ciljeva na nivou Energetske zajednice i EU, naveo je Sekretarijat.
Tri scenarija – planiran udeo OIE 35-45%
Nacrt predviđa referentni, umereni i zeleni scenario. Energetska efikasnost bio trebalo da se poveća 34,9% po referentnom, 47,9% po umerenom i 51,8% po zelenom scenariju u poređenju sa situacijim da se nikakve mere ne preduzimaju (business as usual – BAU). Nacrtom se predlaže smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte za 35,6% (referentni), 60,2% (umereni) i 72,8% (zeleni), opet u poređenju sa neprimenjivanjem bilo kakvih mera.
Planirano je da učešće obnovljivih izvora energije u bruto potrošnji finalne energije dostigne 35% (referentni), 39% (umereni) i 45% (zeleni). U decembru prošle godine, EnZ je smanjila Severnoj Makedoniji obavezujući cilj za udeo OIE za 2020. godinu sa 28% na 23%.
Inače, sva tri scenarija predviđaju uvođenje Sistema za trgovanje emisijama EU (EU ETS), a razlikuju se samo godine kada će se to desiti i prognozirana cena CO2.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.