Podeli
Podeli
Sarajevo je jedan od sedam evropskih gradova koji učestvuju u inovativnom petogodišnjem projektu MOBILITIES for EU čiji je cilj ubrzavanje tranzicije ka zelenoj urbanoj mobilnosti. Glavni grad Bosne i Hercegovine je u društvu Madrida (Španija), Drezdena (Nemačka), Janine (Grčka), Trenčina (Slovačka), Espoa (Finska) i Gdanjska (Poljska) koji žele da smanje zagađenje vazduha i zagađenje bukom, poboljšaju zdravlje ljudi i smanje njihov uticaj na životnu sredinu u urbanim sredinama.
Sarajevo i Janina će se tako priključiti Zagrebu kao gradovima koji u regionu Jugoistočne Evrope pripremaju inovativna rešenja za urbanu mobilnost. Da podsetimo, hrvatski startap Project 3 Mobility planira da započne testiranje autonomnih vozila u Zagrebu ove godine.
Projekat New MOBility solutions for climate neutraLity in EU cITIES (MOBILITIES for EU) okupio je 29 partnera iz devet zemalja, koji se nedavno sastali u Madridu kako bi obeležili početak projekta. Cilj projekta je da pokaže da su inovativni koncepti mobilnosti putnika i teretnog transporta dizajnirani i sprovedeni tako da uključuju i fokusiraju se na korisnike predstavljaju isplativa i izvodljiva rešenja koja značajno doprinose transformaciji gradova ka klimatskoj neutralnosti.
Projekat je zamišljen tako da Madrid i Drezden prikažu efikasnost 27 inovativnih rešenja za mobilnost u jedanaest pilot akcija. Ta rešenja se odnose na inovacije kako u vozilima tako i u celokupnoj infrastrukturi, saopštila je konsultantska kuća Steinbeis Europa Zentrum.
Madrid i Drezden će osmisliti i primeniti rešenja, a zatim i analizirati njihov uticaj i značaj za korišćenje u drugim gradovima
Primeri su autonomni e-autobusi srednje veličine za prevoz oko 20 osoba ili razvoj sistema pod nazivom Sovereign Mobility Decentralised Data Ecosystem. Madrid i Drezden će osmisliti i primeniti rešenja, a zatim analizirati njihov uticaj i značaj za korišćenje u drugim gradovima.
Zatim će preostalih pet gradova Janina, Trenčin, Espo, Gdanjsk i Sarajevo prekopirati te njihove aktivnosti, a testirana rešenja će adaptirati za svoje uslove.
Učesnici projekta kažu da primena novih rešenja za urbanu mobilnost može biti efikasna samo ako zadovolje potrebe stanovnika urbanih sredina i drugih lokalnih aktera. Zato će od ključne važnosti biti osnivanje Laboratorija za urbani transport (eng. UT-Labs) koje uključuju sve zainteresovane strane u svih sedam gradova.
Od ključne važnosti je osnivanje Laboratorija za urbani transport
Laboratorije su, kako ističu, uključene u sve faze projekta, posebno u zajedničkoj pripremi pilot aktivnosti i planiranju primene nakon završetka projekta.
MOBILITIES for EU će primeniti inovativna rešenja za urbanu mobilnost koja mogu da ubrzaju transformaciju sektora gradskog prevoza, obuhvatajući elektrifikaciju, automatizaciju i međusobnu povezanost različitih vrsta transporta (eng. connectivity) kao centralne teme za postizanje ovog cilja.
Visente Gomez: Laboratorije će prikupljati širok spektar perspektiva iz različitih sektora i profesija
Učesnici projekta podsećaju da je transport drugi najveći izvor emisija gasova sa efektom staklene bašte i sa 30 odsto učestvuje u ukupnoj potrošnji energije.
Džulija Visente Gomez, koordinator projekta i renomirani stručnjak u oblasti urbane transformacije ka klimatskoj neutralnosti, izjavila je da je ključna stvar formiranje lokalnih Laboratorija za urbani transport.
Kroz njih ćemo prikupljati širok spektar perspektiva iz različitih sektora i profesija, istakla je ona.
Inače, projekat se finansira sa 24,7 miliona evra iz programa Horizone Europe Evropske komisije. Osim zemalja iz kojih dolazi sedam gradova, u njemu učestvuju i Švajcarska i Francuska.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.