Mobilnost

Samo u Beogradu za nekoliko meseci prodato 35.000 električnih trotineta

beograd-elektricni-trotinet prodaja

Foto: Pixabay

Objavljeno

12.08.2019.

Država

Komentari

1

Podeli

Objavljeno

12.08.2019.

Država

Komentari

1

Podeli

U Srbiji je samo u Beogradu za nekoliko meseci prodato 35.000 električnih trotineta. Liste čekanja za kupovinu na kredit su duge i po nekoliko meseci, prenosi Radio Televizija Srbije (RTS).

Stručnjaci upozoravaju da ne treba zabranjivati ovakav ekološki transport, ali i da se moraju uvesti pravila zbog tolike masovnosti električnih trotineta, piše RTS.

„Prvo moramo uvesti potpunu pravnu normativu koja će jasno definisati ko i pod kojim uslovima može upravljati trotinetima, pa onda i šta trotinet mora da ispunjava – od tehničke opreme do uslova i možda najvažniju stvar gde se sve mogu voziti trotineti i u koje vreme“, kaže Milan Vujanić iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Druga bitna stvar je zaštitna oprema, ali i uređaji za signalizaciju. Po sadašnjem zakonu, biciklisti moraju imati svetloobojeni prsluk, ali i kacigu, dok trotinet voze mnogi bez ikakve zaštite i svetlosne signalizacije, naročito u večernjim satima.

Postavlja se i pitanje ko u slučaju nesreće ili povreda snosi odgovornost, ko plaća odštetu ako, na primer, trotinetom teže povredi pešaka.

Za sada u Srbiji nije bilo težih udesa u kojima je učestvovao trotinet, ali zakonsko rešenje je neophodno jer, pored sigurnosti onih koji voze, treba paziti i na sigurnost ostalih učesnika u saobraćaju, kažu stručnjaci.

Novosađanka peticijom traži izmene zakona i zabranu za maloletnike

Foto:  Brett Sayles from Pexels

Jedna Novosađanka peticijom traži izmene zakona i zabranu električnih trotineta za maloletnike zbog lošeg iskustva tokom vožnje bicikla sa ćerkom, javio je N1.

Električni trotineti razvijaju brzinu od 15 do 40 kilometara na sat, a za sada nema pravila kuda smeju da se kreću, niti ko njima može da upravlja.

Ograničenja su uvele različite evropske zemlje. U Parizu su ograničili njihov broj, u Belgiji mesta gde će biti dozvoljeno parkiranje, dok su u Nemačkoj i Holandiji pooštrena pravila po pitanju brzine i starosne granice vozača.

Izmene Zakona o saobraćaju koje bi trebalo da regulišu ovu oblast su u toku, a iz Agencije za bezbednost saobraćaja primenu novih pravila najavili su za sledeću godinu. Za sada postoje samo preporuke Agencije, koje kažu da električni trotineti ne bi trebalo da se kreću brzinom većom od hoda pešaka ako se kreću trotoarom.

Ukoliko idu brže od šest kilometara na sat, treba da voze biciklističkim stazama.

Komentara: (1)
Peđa / 19.08.2019.

U kom članu Zakona stoji da biciklista treba da nosi svetloodbojni prsluk?

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Croatia Airlines saf odrzivo avio gorivo letovi

Prvi letovi kompanije Croatian Airlines uz održivo gorivo

12. avgust 2019. - Upotreba SAF goriva je priprema za obavezu njegove upotrebe koja u Evropskoj uniji stupa na snagu 2025. godine

Evropa uvećala broj punjača za električna vozila tri puta za tri godine

12. avgust 2019. - Većina zemalja Evropske unije je već na kraju 2023. ispunila svoje ciljeve za 2024, pokazala je analiza T&E

rio tinto jadar rts debata

Debata o projektu Jadar: Srbija ne treba da se žrtvuje zarad dobrobiti Evrope vs. Dezinformacijama se plaše građani

12. avgust 2019. - Široka javnost imala je priliku da od stručnjaka čuje detalje o projektu koji može da promeni život ne samo meštana doline Jadra, nego i cele Srbije

bec-zeleni-vodonik-punjac-autobusi

Beč i Budimpešta dobili prve elektrolizere za proizvodnju zelenog vodonika

12. avgust 2019. - Pogon u Beču ima kapacitet od tri megavata, a u predgrađu Budimpešte 10 MW, i kako tvrde u kompaniji MOL najveći je u regionu