OIE

Republika Srpska dodelila EFT-u koncesiju za solarnu elektranu u Bileći

Srpska EFT-u koncesiju za solarnu elektranu u Bileci

Slika: Pixabay

Objavljeno

14.05.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.05.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma Vuka Hamovića će potpisati ugovor za fotonaponsko postrojenje od 60 megavata, pošto je nadmetanje zvanično završeno. Vlasti su formalnostima za projekat počele da se bave u januaru, nakon što je EFT uputio zahtev da mu se omogući da izgradi solarnu elektranu u Bileći.

Vlada Republike Srpske je donela rešenje o sklapanju sporazuma sa EFT International Investments Holding Ltd.-om o izgradnji fotonaponskog pogona od 60 megavata na jugoistoku Bosne i Hercegovine. Firmu registrovanu u Londonu kontroliše Vuk Hamović, koji se bavi i trgovanjem električnom energijom i poseduje termoelektranu na ugalj od 300 megavata i pripadajući rudnik. Entitetsko Ministarstvo energetike i rudarstva ima zadatak da formalizuje ugovor s ovom članicom EFT grupe o koncesiji za solarnu elektranu u Bileći.

Postupak je pokrenut u januaru po zahtevu kompanije, a zatim su primane ponude. U javnom pozivu objavljenom u martu, ministarstvo je otkrilo da će EFT-u dati bonus u poenima i do deset odsto na ime predloženog tehničkog i finansijskog rešenja. Odluka donesena 30. aprila je upravo objavljena u Službenom glasniku.

Koncesionar će morati da plati jednokratnu naknadu od 700.000 konvertibilnih maraka, što je 357.000 evra, kao i 0.28 evrocenti za svaki proizvedeni kilovat-sat, a to je jednako 2,8 evra po megavat-satu.

Vlada Republike Srpske procenila je investiciju na 35,7 miliona evra

Koncesija za solarnu elektranu u Bileći trajaće 50 godina. Korišćenje opštinskog zemljišta naplaćivaće se do 10 pfeniga (5,1 evrocent) po kvadratnom metru, a za parcele u posedu Srpske neće biti dodatne naknade. Deo zemlje je u privatnom vlasništvu.

Lokacija za planiranu solarnu elektranu u Bileći je u istoimenoj opštini i u blizini veštačke akumulacije pored granice sa Crnom Gorom. Bilećko jezero je jedno od najvećih u zemlji.

Ministarstvo energetike i rudarstva najavilo je u javnom pozivu u martu da će firma dobiti dodatne poene za svoj tehnički i finansijski predlog

Očekivana godišnja proizvodnja je 84 gigavat-sata. Postrojenje će se graditi na 133 hektara pored sela Skrobotno. Vlada je investiciju procenila na 70 miliona maraka (35,7 miliona evra).

Glavni operativni ogranak grupe je Energy Financing Team AG, sa sedištem u Švajcarskoj. Holding kompanija EFT Investments Ltd. je na Kipru, a filijale u BiH su u strukturi pod ispostavom EFT (Holdings) ApS-a iz Danske.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

14. maj 2020. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

14. maj 2020. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

14. maj 2020. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

14. maj 2020. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan