Životna sredina

Raste broj mesta sa prekomerno zagađenim vazduhom u Srbiji: 21 grad u crvenom

srbija zagadjenje vazduha seta izvestaj

Foto: iStock

Objavljeno

16.10.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.10.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vazduh je u 2022. godini bio prekomerno zagađen u sledećim gradovima i mestima u Srbiji: Beograd, Bor, Čačak, Kosjerić, Kostolac, Kragujevac, Kraljevo, Loznica, Niš, Novi Pazar, Novi Sad, Pančevo, Paraćin, Pirot, Smederevo, Subotica, Sombor, Užice, Valjevo, Zaječar i Zrenjanin, navodi se u Godišnjem izveštaju o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji 2022. godine koji je pripremila Agencija za zaštitu životne sredine.

Srbija ima problem sa zagađenjem vazduha koji se, kako potvrđuju poslednji zvanični podaci, sve više povećava, tačnije sve više stanovnika udiše vazduh koji može da im ugrozi zdravlje.

U 2020. godini, prema podacima SEPA, 15 gradova je imalo prekomerno zagađen vazduh, u 2021. godini 19, a prošle godine čak 21. Izvesno je bilo da će rezultati biti loši i za 2022.

U aglomeraciji Bor vazduh je bio prekomerno zagađen usled prekoračenja graničnih vrednosti sumpor-dioksida, suspendovanih čestica PM10 i olova u tim  česticama, piše u Izveštaju SEPA.

Stanovnici aglomeracija Beograd i Niš i grada Novi Pazar udisali su vazduh prekomerno zagađen zbog prekoračenja graničnih vrednosti azot-dioksida i čestica PM10 i PM2.5.

Aglomeracije i gradovi Čačak, Kosjerić, Kraljevo, Pančevo, Pirot, Smederevo, Subotica, Užice i Valjevo bili su prekomerno zagađeni usled prekoračenja graničnih vrednosti čestica PM10 i PM2.5, navodi se u Izveštaju.

U Kostolcu, Kragujevcu, Loznici, Paraćinu (Popovac), Somboru, Zaječaru, Zrenjaninu i u aglomeraciji Novi Sad vazduh je bio prekomerno zagađen usled prekoračenja granične vrednosti čestica PM10.

Leskovac i Gornji Milanovac imaju najzagađeniji vazduh u Srbiji i Evropi

Dejan Lekić, autor aplikacije xEco, u nekoliko postova na društvenoj mreži X analizirao je Izveštaj koji je objavila SEPA.

U vezi sa koncentracijama PM10 on je ilustrovao na koliko lokacija u Srbiji je prekoračen središnji godišnji limit njihove vrednosti od 40 mikrograma po metru kubnom (µg/m3) i maksimalan broj dana od 35 sa prekoračenjem njihovog srednjeg dnevnog limita od 50 mikrograma.

„To je najkritičnije u Srbiji! To znači da su građani u kontinuitetu prekomerno izloženi koncentracijama zagađujućih materijama“, kaže Lekić.

Kada je reč o PM2.5 česticama on je istakao da čak 14 gradova u Srbiji ima veće srednje godišnje koncentracije od koncentracija grada sa najzagađenijim vazduhom u EU – Slavonskog broda u Hrvatskoj. Njihove koncentracije su iste ili veće od 28 mikrograma po metru kubnom kolike su u ovom hrvatskom mestu.

Inače, limit za ove koncentracije je 25 mikrograma po metru kubnom u Srbiji.

Lekić navodi i primera dva grada u kojima nema zvaničnog merenja, ali su rađena indikativna merenja – Leskovac i Gornji Milanovac.

Sa srednjom vrednošću od 46 mikrograma po metru kubnom (µg/m3) za PM2.5 čestice Gornji Milanovac je najzagađeniji grad u Srbiji i u Evropi. Po srednjoj godišnjoj vrednosti za PM10 čestice od 77 µg/m3 Leskovac je najzagađeniji grad u Srbiji i Evropi, poručio je Lekić.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

16. oktobar 2023. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

16. oktobar 2023. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

16. oktobar 2023. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista

bih epbih spaljivanje otpada te tuzla testiranje

Elektroprivreda BiH odustala od probnog spaljivanja otpada u TE Tuzla

16. oktobar 2023. - Elektroprivreda BiH je saopštila da će ispoštovati zaključke Gradskog veća Grada Tuzla. Bilo planirano sagorevanje 100 tona otpada