Sekretarijat Energetske zajednice objavio je studiju o modelu za uvođenje takse na emisije CO2 u ugovornim stranama, u kojoj se postepeno uvođenje takse uz integraciju tržišta preporučuje kao najisplativija i najodrživija opcija. Cij studije bio je da se predloži model koji bi doprineo dekarbonizaciji elektroenergetskog sektora i daljinskog grejanja u ovim zemljama uz izbegavanje ili svođenje na najmanju meru negativnih socijalnih i ekonomskih efekata.
Scenario prema kojem bi se takse na CO2 uvodile postepeno, uz integraciju tržišta, predviđa uvođenje takse u ugovornim stranama što je pre moguće i na koordinisan način, uz postepeno smanjivanje udela dozvoljenih emisija tokom tranzicionog perioda, navodi se u saopštenju sekretarijata.
Tranzicioni period bi omogućio ugovornim stranama koje zavise od uglja da se lakše prilagode
Tokom tranzicionog perioda, primenjivali bi se različiti vremenski rokovi i različite stope za smanjenje procenta dozvoljenih emisija u zavisnosti od situacije u pojedinačnim ugovornim stranama kako bi se omogućilo zemljama koje zavise od uglja da se lakše prilagode i kako bi se potrošači zaštitili od visokih cena električne energije i gasa.
Preporučeni scenario bi omogućio da se tranzicija uglavnom odvija bez teškoća
Konsultanti koji su izradili studiju, Kantor Management Consultant SA i E3 Modelling, smatraju da bi ovaj scenario omogućio da se tranzicija odvija relativno glatko, dok bi uvođenje takse na ovaj način imalo pozitivan ukupni uticaj na privredu i zaposlenost.
Scenario predviđa pet faza za pristupanje EU ETS
Scenario predviđa pet faza za pristupanje sistemu trgovanja emisionim jedinicama Evropske unije (EU ETS), što se u nekom trenutku očekuje od svih zemalja kandidata za članstvo u uniji. Te faze uključuju naplatu taksi i trgovanje unutar zemalja na početku procesa, potom prekograničnu trgovinu u okviru Energetske zajednice uz poštovanje pravila EU ETS u tranzicionom periodu i, na kraju, puno pristupanje EU ETS.
Studija je uzela u obzir i uvođenje prekogranične takse na emisije ugljen-dioksida (eng. carbon border adjustment mechanism) koju priprema Evopska komisija, a koja može uticati na uvoz električne energije u EU iz ugovornih strana Energetske zajednice.
Pri izradi studije, Kantor i E3 Modelling ispitivali su nekoliko različitih scenarija, uključujući i dva koja predviđaju fragmentirana tržišta, umesto integracije, ali koji bi potrošače izložili naglim skokovima cena. Još jedan scenario, koji predviđa da se taksa na CO2 uopšte ne uvodi, bi bio neodrživ.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.