Elektroprivreda Republike Srpske i Elektroprivreda Crne Gore nameravaju da osnuju zajedničku firmu za investicije, izjavio je Luka Petrović, direktor Elektroprivrede Republike Srpske.
Uprave elektroprivreda Republike Srpske i Crne Gore inicirale su, kako je rekao Luka Petrović, formiranje zajedničke kompanije sa sedištem u Trebinju kako bi pokušali da rade na novim invesicijama. To će, kako je istakao, za građane značiti povoljnije cene električne energije.
Petrović je naveo da bi Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) u toj zajedničkoj kompanija bila vlasnik 51 odsto akcija, a Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) 49 odsto.
Na taj način dve kompanije žele da pokušaju da rade na investicijama u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, rekao je Petrović za ATV, prenela je Srna.
Inače, on se 5. marta u Banja Luci sastao sa Milutinom Đukanovićem, predsednikom Odbora direktora EPCG, a onda su dva dana kasnije zajedno učestvovali i na sastanku ministara energetike i rudarstva Crne Gore, Srbije i Republike Srpske.
Crna Gora bi mogla da se priključi projektu Gornja Drina
Posle sastanka u Banja Luci ERS je saopštio da su Đukanović i Petrović razgovarali o mogućnostima saradnje na izgradnji zajedničkih energetskih objekata iz obnovljivih izvora energije, o boljem iskorišćenju Bilećkog jezera, te izgradnji hidroelektrane Buk Bijela.
Ideja je da se prave zajednički projekti, poput boljeg iskorišćavanja voda Bilećkog jezera, izgradnje solarnih elektrana na tom jezeru, kao i da se aktuelizuje visoka Buk Bijela, čime bi se dobile dodatne koristi za hidroenergetski sistem Gornja Drina“, rekao je Petrović.
Projekat Gornja Drina obuhvata hidroelektrane Buk Bijela, Foča i Paunci
Projekat Gornja Drina obuhvata hidroelektrane Buk Bijela, Foča i Paunci, a grade ga Elektroprivreda Srbije (EPS) i ERS 49 odsto, dok bi, kako je Petrović naveo, Crna Gora imala korist jer bi se sa velikom akumulacijom ušlo i u njenu teritoriju, ali ne i u kanjon Tare.
Petrović je naveo da ERS ne može odustati od energije proizvedene u termoelektranama jer je to bazna energija, ali da će se stanje poboljšati ako se zajedničkim investicijama zbratimimo i sa Srbijom i sa Crnom Gorom.
Inače, na pomenutom sastanku u Beogradu Crna Gora, Srbija i Republika Srpska dogovorile su se da zajednički razvijaju projekte u energetici, kao što su hidroelektrane i prenosna mreža, kao i da ubrzaju rešavanje postojećih sporova u sektoru.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.