Električna energija

Petrović: EPCG i ERS planiraju formiranje zajedničke kompanije

luka petrovic djukanovic ers epcg zajednicka firma investicije

Foto: ERS

Objavljeno

11.03.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.03.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Republike Srpske i Elektroprivreda Crne Gore nameravaju da osnuju zajedničku firmu za investicije, izjavio je Luka Petrović, direktor Elektroprivrede Republike Srpske.

Uprave elektroprivreda Republike Srpske i Crne Gore inicirale su, kako je rekao Luka Petrović, formiranje zajedničke kompanije sa sedištem u Trebinju kako bi pokušali da rade na novim invesicijama. To će, kako je istakao, za građane značiti povoljnije cene električne energije.

Petrović je naveo da bi Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) u toj zajedničkoj kompanija bila vlasnik 51 odsto akcija, a Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) 49 odsto.

Na taj način dve kompanije žele da pokušaju da rade na investicijama u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, rekao je Petrović za ATV, prenela je Srna.

Inače, on se 5. marta u Banja Luci sastao sa Milutinom Đukanovićem, predsednikom Odbora direktora EPCG, a onda su dva dana kasnije zajedno učestvovali i na sastanku ministara energetike i rudarstva Crne Gore, Srbije i Republike Srpske.

Crna Gora bi mogla da se priključi projektu Gornja Drina

Posle sastanka u Banja Luci ERS je saopštio da su Đukanović i Petrović razgovarali o mogućnostima saradnje na izgradnji zajedničkih energetskih objekata iz obnovljivih izvora energije, o boljem iskorišćenju Bilećkog jezera, te izgradnji hidroelektrane Buk Bijela.

Ideja je da se prave zajednički projekti, poput boljeg iskorišćavanja voda Bilećkog jezera, izgradnje solarnih elektrana na tom jezeru, kao i da se aktuelizuje visoka Buk Bijela, čime bi se dobile dodatne koristi za hidroenergetski sistem Gornja Drina“, rekao je Petrović.

Projekat Gornja Drina obuhvata hidroelektrane Buk Bijela, Foča i Paunci

Projekat Gornja Drina obuhvata hidroelektrane Buk Bijela, Foča i Paunci, a grade ga Elektroprivreda Srbije (EPS) i ERS 49 odsto, dok bi, kako je Petrović naveo, Crna Gora imala korist jer bi se sa velikom akumulacijom ušlo i u njenu teritoriju, ali ne i u kanjon Tare.

Petrović je naveo da ERS ne može odustati od energije proizvedene u termoelektranama jer je to bazna energija, ali da će se stanje poboljšati ako se zajedničkim investicijama zbratimimo i sa Srbijom i sa Crnom Gorom.

Inače, na pomenutom sastanku u Beogradu Crna Gora, Srbija i Republika Srpska dogovorile su se da zajednički razvijaju projekte u energetici, kao što su hidroelektrane i prenosna mreža, kao i da ubrzaju rešavanje postojećih sporova u sektoru.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

11. mart 2024. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

11. mart 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

11. mart 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

11. mart 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW