OIE

Palma makauba može da postane moćan izvor biogoriva

Makauba, brazilska biljka kljucna sirovina za pravljnje biogoriva

Foto: Acelen Renewables

Objavljeno

14.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Makauba, naučno poznata kao Acrocomia aculeata, jedan je od najznačajnijih potencijalnih izvora biogoriva, tvrdi brazilska kompanija Acelen Renewables. Navela je da je ulje ekstrahovano iz pulpe ploda te palme u potpunosti pogodno za upotrebu u proizvodnji zelenog dizela i održivog avio-goriva.

Makauba je vrlo rasprostranjena vrsta palme u tropskom delu Amerike. Zbog svoje izuzetne prilagodljivosti vremenskim uslovima, produktivni životni vek joj je do 40 godina.

Energetska kompanija Acelen Renewables pokrenula je projekat niskougljeničnog goriva od ploda ovog drveta. Njeni predstavnici tvrde da može da se dobije sedam puta više ulja po hektaru nego od soje.

Ova firma je organizovala panel na Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP28 u Dubaiju da prikaže inovaciju za koju računa da može da ubrza dekarbonizaciju Brazila.

Acelen Renewables je objavio da će uložiti više od 2,5 milijardi dolara u svoj prvi pogon za proizvodnju održivog avio-goriva i dizela iz obnovljivih izvora. Procenio je učinak na 20.000 barela dnevno odnosno milijardu litara godišnje.

Uzgoj makaube ublažava klimatske promene?

Na polju održivosti, makauba igra veliku ulogu u ublažavanju klimatskih promena, tvrde u kompaniji. Po mišljenju rukovodstva, ona ima izuzetan potencijal za hvatanje i skladištenje ugljenika iz atmosfere.

Brazil je drugi po proizvodnji biogoriva na svetu

Bernardo Estepa, specijalista za dekarbonizaciju i održivost u Acelenu, istakao je da Brazil ima velik potencijal da predvodi tranziciju ka zelenoj energiji.

Čak 92 odsto električne energije u Brazilu se proizvodi iz zelenih izvora, rekao je tokom diskusije konsultant za održivost u poslovanju Pol Polman. „Brazil i dalje igra ključnu ulogu u tehnologiji biogoriva, vodeći je na tom polju više od pet decenija i postao je drugi po proizvodnji biogoriva na svetu“, istakao je.

Acelen je objavio da očekuje da će projekat doneti preko 90 hiljada radnih mesta. Emisije CO2 će biti 80 odsto manje nego pri korišćenju fosilnih goriva, rečeno je na panelu.

Svetska potrošnja biljnog ulja konstantno raste

Svetska proizvodnja i potrošnja biljnog ulja raste svake godine. Uljana palma doprinosi najviše, sa 187 miliona tona godišnje ili skoro 38 odsto, pokazuju rezultati istraživanja Agronomskog instituta Sao Paula i Instituta za prehrambenu tehnologiju u Kampinasu.

Međutim, proširenje proizvodnog područja ograničeno je kako dostupnošću odgovarajućeg zemljišta, tako i propisima o zaštiti životne sredine. Za razliku od drugih vrsta palmi, makauba doprinosi očuvanju i obnovi biodiverziteta, jer se njome mogu pošumiti degradirana područja i služi kao izvor hrane za životinje, smatraju u kompaniji.

Čak 80 odsto pašnjaka u centralnom delu Brazila je u nekoj fazi degradacije

Osim ekonomskog pitanja, pašnjaci u tropskim i suptropskim područjima Brazila suočavaju se sa viskom stopom degradacije. Prema pomenutoj studiji, u centralnom delu zemlje ugroženo je 80 odsto od 50-60 miliona hektara pašnjaka.

Acelen je saopštio da namerava da zasadi makaubu na 200.000 hektara degradiranih pašnjaka u državama Baiji i Minas Žeraisu. Radi poređenja, to je 280.000 fudbalskih terena. Makauba se takođe može uzgajati u kombinaciji s drugim poljoprivrednim kulturama, čime će se povećati prihodi porodičnih farmi, tvrde u kompaniji.

Na panelu je istaknuto da se makauba može koristiti kao sirovina u raznim industrijama. Naglašeno je da se ona ne koristi samo za proizvodnju energije, već i kao hrana, ali i za derivate kao što je bioplastika.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska geotermalna energija soyak elektrana legrad 1 polje

Soyak gradi geotermalnu elektranu snage 80 MW u Hrvatskoj

14. decembar 2023. - Hrvatska trenutno ima samo jednu geotermanu elektranu - postrojenje Velika 1 kod Bjelovara, snage 16,5 MW

Borislav Kostadinov Green for Growth Fund Ekspanzija Fonda za zeleni razvoj ubrzala milijardu evra intervju

Kostadinov: Ekspanzija Fonda za zeleni razvoj ubrzava nakon što je premašio milijardu evra

14. decembar 2023. - Aktiva kojom GGF upravlja se popela na više od milijardu evra, a potražnja za svime što ima u ponudi stabilno raste, otkriva direktor tog fonda Borislav Kostadinov iz firme Finance in Motion

eps biomasa biogas biometan ugalj termoelektrane

EPS ispituje potencijal biomase za zamenu uglja u termoelektranama

14. decembar 2023. - Elektroprivreda Srbije je raspisala javnu nabavku u kojoj traži studiju o mogućnostima da koristi biogas (biometan) i biomasu

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

14. decembar 2023. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore