Životna sredina

Osam lokalnih samouprava u BiH protiv rudnika litijuma na Majevici

bih litijum zajednicka izjava lopare tuzla brcko ugljevik

Foto: Opština Lopare

Objavljeno

17.09.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.09.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Predstavnici osam lokalnih samouprava u Bosni i Hercegovini potpisali su zajedničku izjavu protiv otvaranja rudnika litijuma.

Gradonačelnici, načelnici i predstavnicima Brčko distrikta BiH, gradova Tuzle i Bijeljine i opština Lopare, Ugljevik, Teočak, Čelić i Sapna zajedno su prisustvovali okruglom stolu pod nazivom “Zajedničke aktivnosti lokalnih zajednica u borbi protiv otvaranja rudnika litijuma na Majevici”. Posle okruglog stola održanog u Loparama oni su potpisali zajedničku izjavu protiv otvaranja rudnika litijuma.

U izjavi se navodi da se se potpisinici izričito protive otvaranju rudnika litijuma i drugih pratećih elemenata na Majevici.

Otvaranje rudnika može nanijeti nepopravljivu štetu za prirodu i životnu sredinu i ugroziti opstanak stanovništva na ovim prostorima, dodaje se u izjavi.

Postignuta je potpuna saglasnost

Lokalne samouprave su se izajvom dogovorile da sve aktivnosti u borbi protiv otvaranja rudnika zajednički organizuju i i da tako nastupaju prema široj javnosti i višim nivoima vlasti i međunarodnim predstavnicima.

Gradonačelnik Brčko distrikta Bosne i Hercegovine Zijad Nišić izjavio je da je dokazano da su reperkusije po zdravlje zaista velike. Poljoprivreda će biti ugrožena, turizam i litijum ne idu zajedno i velika je dilema koliko će biti moguć život na tom prostoru, naglasio je Nišić.

Cilj je bio, kako je rekao načelnik Lopara Rado Savić, da se dođe do usaglašenog zvaničnog stava koji bi jasno izrazio protivljenje otvaranju rudnika litijuma na Majevici. U tome su, dodao je, postigli potpunu saglasnost.

Investitori zainteresovani za istraživanja

Inače, investitori su zainteresovani da istražuju potencijalna nalazišta litijuma na više lokacija u BiH, kao što su Lopare, Ugljevik, Bijeljina. Dobrim delom reč je o lokacijama koje su blizu Loznice u Srbiji, gde je u okviru projekta Jadar planirano otvaranje rudnika.

Početkom februara ove godine gradonačelnik Brčko distrikta BiH Zijad Nišić je poručio da istraživanja i eksploatacije litijuma neće biti na teritoriji Brčko distrikta.

Nekoliko nedelja kasnije Opština Lopare je predala Narodnoj skupštini Republike Srpske peticiju protiv otvaranja rudnika litijuma na Majevici, kao i deklaraciju o protivljenju otvaranju rudnika na području opštine.

Krajem jula posle potpisivanja memoranduma o održivim sirovinama između Srbije i Evropske unije, koji podrazumeva i otvaranje rudnika litijuma, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da RS namerava da prati Srbiju u projektima vezanim za mineralna i rudna bogatstva.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Međunarodni dan biodiverziteta

Međunarodni dan biodiverziteta 2025: Harmonija s prirodom i održivi razvoj

17. septembar 2024. - Harmonija s prirodom i održivi razvoj su ovogodišnja tema Međunarodnog dana biodiverziteta

Svetski dan pčela 1

Svetski dan pčela: bez oprašivača nema hrane

17. septembar 2024. - U ovogodišnjem fokusu obeležavanja Svetskog dana pčela su rešenja zasnovana na prirodi za proizvodnju hrane i ključna uloga oprašivača u bezbednosti hrane

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

17. septembar 2024. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

17. septembar 2024. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.