Životna sredina

Opština Lopare traži da Republika Srpska odustane od litijuma

lopare litijum peticija protest

Foto: Opština Lopare

Objavljeno

23.02.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.02.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Rado Savić, načelnik Opštine Lopare, predao je Narodnoj skupštini Republike Srpske peticiju sa potpisom 3.711 građanina protiv otvaranja rudnika litijuma na Majevici, kao i Deklaraciju o protivljenju otvaranju rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata na području opštine Lopare.

Načelnik Opštine Lopare Rado Savić rekao je da traže i mole poslanike da usvoje Deklaraciju o protivljenju otvaranja rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata na području opštine Lopare jer je najveći stanovništva protiv otvaranja rudnika.

Razlog je, kako je dodao, ugrožavanje stanovništva, okoline, reka, prenele su Nezavisne novine.

Problem je što, kako je istakao, nema poznate analogije o otvaranju rudnika litijuma, a opština ima investitore u voćarstvu i poljoprivredi kojima bi takva investicija ugrozila poslovanje.

Savić: Strah kod građana je veliki jer ovakvih rudnika nema u Evropi

Strah kod građana je veliki jer ovakvih rudnika nema u Evropi, poručio je Savić.

Peticija Narodnoj skupštini Republike Srpske predata je samo nekoliko nedelja posle izjave zvaničnika u Brčko distriktu BiH da ne žele vađenje litijuma na svojoj teritoriji.

Inače, investitori su u BiH pokazali su interesovanje da vade litijum na više lokacija, među kojima su i Bijeljina, Brčko, Lopare, Ugljevik, Zvornik. Dobrim delom reč je o lokacijama koje su blizu Loznice u Srbiji, gde je planiran projekat Jadar, koji i dalje izaziva polemike u Srbiji.

Potpisivanje peticije počelo je 15, februara posle protesta građana u Loparama

Rado Savić je rekao da traže da Narodna skupština zaduži Vladu Republike Srpske da se odustane od litijuma.

Potpisivanje peticije počelo je 15. februara kada je u Loparama održan i protestni skup građana. Rudnik bi trebalo da gradi švajcarska kompanija Arcore AG, koja je u prethodnih nekoliko godina obavljala istraživanja, odobrena od strane Vlade Republike Srpske.

U oktobru 2023. godine ova kompanija saoštila je da je na teritoriji opštine Lopare pronašla litijum vredan oko 10 milijardi dolara.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

23. februar 2024. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

23. februar 2024. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

23. februar 2024. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

norinco arctech bih solarna elektrana ugovor

Norinco i Arctech dogovorili isporuku opreme za solarnu elektranu u BiH

23. februar 2024. - Kineska kompanija Norinco potpisala je ugovor o isporuci opreme za solarnu elektranu u BiH sa firmom Arctech, koja je takođe iz Kine