Vlada bi mogla da zabrani istraživanje i eksploataciju ruda litijuma i bora u roku od 24 sata, izjavio je Savo Manojlović iz Kreni-promeni pred večerašnji protest. Aktivisti i aktivistkinje su najavili da će podići šatore ispred zgrade Predsedništva Srbije i ostati tu do ispunjenja zahteva.
Sada je vreme za konačan udarac nameri da se u Srbiji istražuju i rudare litijum i bor, poručila je inicijativa Kreni-promeni pred protest koji je sa Savezom ekoloških organizacija Srbije (SEOS) zakazala za večeras u 19 sati ispred zgrade Predsedništva Srbije.
Organizatori su poručili da njihov jedini zahtev Vlada Srbije može da ispuni „procedurom koja ne traje duže od 15 minuta“, da zabrani istraživanje i eksploataciju navedenih ruda u celoj zemlji. Savo Manojlović iz Kreni-promeni je izjavio da bi to moglo da se obavi u roku od 24 sata i da bi zatim Narodna skupština mogla da izglasa zakon pre raspisivanja izbora, koje se očekuje 15. februara.
Rio Tinto kupuje parcele, seče šumu, upada u posed
Aktivisti i aktivistkinje, uključujući stanovnike doline Jadra ugrožene projektom rudnika i postrojenja za preradu litijuma kompanije Rio Tinto, spremaju se da kampuju ispred zgrade Predsedništva Srbije do ispunjenja zahteva.
U Kreni-promeni podsećaju da su predali 292.000 potpisa protiv projekta i pokušali da ostvare cilj institucionalnim putem, koristeći mehanizam Narodne inicijative.
„Razlog za radikalizaciju je to što Rio Tinto i pored ukidanja prostornog plana i dalje kupuje parcele, a po Gornjim Nedeljicama krstare džipovi sa NN licima u pratnji policije. Što se ljudima preko noći seče šuma, i što im se upada na privatne posede kao da živimo u hajdučiji a ne u državi“, navodi se u saopštenju.
Rio Sava u čap seče šume koje su u njihovom vlasništvu.Inspekcije su na terenu, naravno odbili su da dođu kao vlasnici, rekoše samo javite se našem advokatu. Za njih zakon ne važi.Država nam se zove Rio Tinto!! pic.twitter.com/wslqq2pHxR
— Udruženje NE DAMO JADAR (@nedamojadar) February 4, 2022
Brojne javne ličnosti će meštanima pružiti podršku kroz razne aktivnosti tokom kampovanja, dodaju u inicijativi i ističu da je u Srbiji u planu otvaranje četrdesetak rudnika.
Vlada ne da zapisnike sa sednica radne grupe
Sreten Đorđević, advokat specijalista u oblasti prava zaštite životne sredine, objavio je da je Ministarstvo rudarstva i energetike odbilo zahtev za pristup zapisnicima nedavno raspuštene radne grupe za implementaciju projekta Jadar.
Na sednicama se nisu donosile pravno obavezujuće odluke, navodi se u odgovoru. „U zapisnicima su iznošeni pojedini lični stavovi članova te radne grupe i davani podaci o navedenom projektu, čije bi iznošenje u javnost imalo za posledicu ugrožavanje javne bezbednosti, imajući u vidu nedavne proteste“, tvrde u ministarstvu.
Radna grupa je na sednicama razmatrala i dalje korake, pa bi objavljivanje moglo „bitno umanjiti sposobnost države da upravlja ekonomskim procesima u zemlji ili bitno uticati na otežano ostvarenje opravdanih ekonomskih interesa Republike Srbije“, piše u odbijenici.
Slobodna Šumadija pic.twitter.com/XLb96yPJzi
— Suzana Đorđević (@suzadj) February 8, 2022
Kreni-promeni i SEOS su 8. februara održali protest u Kragujevcu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.