OIE

Novi tenderi za zakup državne zemlje za razvoj obnovljivih izvora energije

Slika: Vlada Crne Gore

Objavljeno

26.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

26.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Premijer Crne Gore Duško Marković najavio je nove tendere za zakup državnog zemljišta za gradnju elektrana koje koriste obnovljive izvore energije (OIE) i potpisivanje ugovora za solarnu elektranu na lokaciji Briska Gora u Ulcinju do kraja godine.

U okviru Premijerskog sata u Skupštini Crne gore on je, kako su preneli crnogorski mediji, izjavio da će Ugovor o zakupu državnog zemljišta za gradnju solarne elektrane snage 250 MW biti zaključen do kraje godine.

Tenderska komisija kao najbolju ocenila je ponudu konzorcijuma finskog Fortuma, Elektroprivrde Crne Gore (EPCG) i indijske kompanije Sterling & Wilson International Solar FZCO.

“Veliko je interesovanje investitora za projekat izgradnje solarne elektrane na Briskoj gori u Ulcinju. Reč je o investiciji od 170 miliona evra i direktnim budžetskim prihodima koje će samo po osnovu zakupa zemljišta premašiti 65 miliona evra za period od 30 godina. Takođe, biće otvoreno 226 novih radnih mesta”, izjavio je premijer.

On je najavio da se očekuju novi tenderi za zakup državnog zemljišta, sa ciljem izgradnje proizvodnih kapaciteta koji će koristiti obnovljive izvore energije.

“Prvi u nizu biće tender za izgradnju vetroelektrane u zaleđu opština Bar i Budva”, naveo je on.

Premijer je ocenio da je crnogorska energetika konačno sazrela do nivoa koji omogućava izgradnju novih izvora energije bez finansijskih podsticaja i državnih garancija.

On je dodao da se bliži momenat kada povećanje instalisane snage za proizvodnju neće značiti rast cena električne energije za potrošače, nego bolju konkurenciju i usluge.

Vetroelektrani Krnovo isplaćeno 13,2 miliona evra

Odgovarajući na pitanja poslanika u skupštini, Dragica Sekulović, ministarka ekonomije, rekla je da je vetropark Krnovo u prva tri kvartala proizveo oko 113 GWh električne energije ili četiri odsto ukupne proizvodnje u zemlji. Tržišna vrednost te energije, kako je istakla, je više od 7 miliona evra, za koliko je smanjen uvoz.

„Sa svim uračunatim podsticajima proizvođaču je isplaćeno 13,2 miliona evra, pri čemu je dužan da pokrije trošak zakupa zemljišta, korišćenja prenosnog sistema i održava elektranu u propisanom stanju“, rekla je Sekulić.

Komentara: (1)
MS / 27.03.2019.

Ako dobro razumem, uvoz je smanjen za 7 miliona evra, ali je zato placeno 13,2 miliona evra za tih 113 GWh, sto na kraju krajeva znaci da je samo u prvom kvartalu dato 6,2 miliona evra vise. Ali kako ministarka rece, smanjen je uvoz. Svaka cast!

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

mehanizam za modernizaciju projekti eu

3,66 milijardi evra iz Modernizacionog fonda za projekte čiste energije u devet zemalja EU

26. oktobar 2018. - Projekti obnovljivih izvora energije, modernizacije mreže i energetske efikasnosti biće podržani i u Hrvatskoj, Sloveniji, Grčkoj i Rumuniji.

IHA Turska 2024 ponovo prva u Evropi novom kapacitetu hidroelektrana

Turska 2024. ponovo prva u Evropi po novom kapacitetu hidroelektrana

26. oktobar 2018. - Kapacitet hidroelektrana u svetu se prošle godine popeo 1,7 odsto na 1,44 teravata, objavilo je Međunarodno udruženje za hidroenergiju (IHA)

boksic solarna elektrana baterije

Firma iz Zagreba planira solarnu elektranu Bokšić od 99 MW sa baterijskim sistemom

26. oktobar 2018. - Projektom solarne elektrane Bokšić je predviđen i baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 70,8 MWh.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

26. oktobar 2018. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata