OIE

Novi Pazar obezbedio lokaciju za toplanu na biomasu

Novi Pazar obezbedio lokaciju za toplanu na biomasu

Foto: Pixabay

Objavljeno

18.03.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.03.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

„Grad Novi Pazar postao je, nakon javnog  nadmetanja, vlasnik fabrike za preradu otpadnih voda, kotlare i pomoćnih objekata Tekstilnog kombinata Raška koji je stečaju“, saopštila je lokalna samouprava.

Početna cena na licitaciji održanoj u Beogradu bila je 15,2 miliona dinara, a konačna 16 miliona dinara.

Planom detaljne regulacije na parcelama gde se objekat nalazi predviđena je izgradnja toplane na biomasu, a radovi bi trebalo da počnu već na proleće, navodi se u saopštenju. Kako je ranije objavljeno, ukupna vrednost izgradnje toplane na biomasu i toplovoda u Novom Pazaru je 3,6 miliona evra.

Grad Novi Pazar je i na prethodnoj licitaciji pobedio ponudom od 84 miliona dinara, ali je kasnije odustao od potpisivanja ugovora.

Projekat izgradnje toplane na biomasu je deo šireg plana za prelazak 10 operatera daljinskog grejanja u Srbiji sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije.

Studija je pokazala bi toplana na biomasu mogla da snabdeva toplotnom energijom oko 170.000 novih korisnika u Novom Pazaru, s obzirom da veliki broj javnih ustanova u centru grada, novoizgrađenih stambenih zgrada ili industrijskih postrojenja nije priključen na sistem daljinskog grejanja, izjavio je ranije pomoćnik gradonačelnika Faruk Suljević.

Širi projekat za izgradnju 10 toplana na biomasu u Srbiji je vredan 27 miliona evra, od kojih je 20 miliona zajam nemačke razvojne banke KfW, koja će dati i grant od dva miliona evra, dok je Vlada Švajcarske obezbedila pet miliona evra bespovratnih sredstava.

Među opštinama u kojima se projekat sprovodi su i Mali Zvornik, Nova Varoš, Prijepolje, Bajina Bašta, Valjevo, Priboj, Kladovo i Majdanpek.

KfW banka je ponudila i drugu tranšu kredita da dodatnih 15-20 operatera daljinskog grejanja u Srbiji pređe sa fosilnih goriva na biomasu. Projekat za razvoj održivog tržišta bioenergije u Srbiji zajednički sprovode nemačka razvojna organizacija GIZ i KfW.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hibridne solarne elektrane cena struje baterije vetroturbine izvestaj

Hibridne solarne elektrane imaju deset odsto nižu cenu struje od običnih fotonaponskih postrojenja

18. mart 2019. - Hibridne solarne elektrane, koje uključuju baterije ili vetroturbine, donose mnoge uštede, pokazao je izveštaj organizacije SolarPower Europe

Sungrow ESS Experience Day Minhen

Sungrow ESS Experience Day u Minhenu: ubrzavanje puta ka održivoj budućnosti Evrope

18. mart 2019. - Na skupu ESS Experience Day u Minhenu, eksperti iz cele Evrope razmenili su mišljenja o ulozi sistema za skladištenje energije u jačanju elektroenergetskih mreža.

solarna elektrana stadion fudbal borusija dortmund ja solar signal iduna park

Najveća solarna elektrana na krovu stadiona biće instalirana u Nemačkoj

18. mart 2019. - Signal Iduna Park – dom fudbalskog kluba Borusija iz Dortmunda biće dom najveće solarne elektrane na krovu stadiona na svetu

uefa solarna energija solarpower europe galatasaraj istanbul

Solarni paneli na fudbalskim stadionima širom Evrope

18. mart 2019. - Unapređenje održivosti evropskog fudbala kroz solarnu energiju je upravo cilj zbog kojeg su se udružili UEFA i SolarPower Europe