Podeli
Podeli
Firme iz Bosne i Hercegovine i Srbije saopštile su da su dobile najave od svojih snabdevača da će električna energija poskupeti od 70 do 135 odsto. Ostvarenje ovih najava bi, kako tvrde, dovelo do smanjenja proizvodnje i otpuštanja radnika, ali i poskupljenja roba i usluga koje nude tržištu.
Drastičan rast cena električne energije poslednjih meseci zapljusnuo je celu Evropu, a kao glavni razlozi navodi se poskupljenje prava na emitovanje CO2 i prirodnog gasa. Cene na berzama trenutno idu od 90 do 200 evra po megavat-satu. Na srpskoj berzi električne energije SEEPEX cena je od početka godine povećana za skoro 80 odsto i danas je na dan-unapred tržištu 174 evra po MWh. Firme u regionu električnu energiju ne kupuju na berzama, pa ne znači da će toliku cenu i morati da plate, ali dobavljači prate trend kretanja cene na berzama.
Prvi udar ovogodišnjeg rasta cena firme su osetile u junu, a s obzirom da se rast nastavio, bilo je samo pitanje trenutka kada će se visoke cene na berzama odraziti i na ugovore koje firme sklapaju sa dobavljačima. U BiH i Srbiji glavni snabdevači su državne kompanije Elektroprivreda BiH (EPBiH) i Elektroprivreda Srbije (EPS).
Pojedine evropske države su počele da uvode mere u vidu subvencija kako bi pomogle privredi
Dejan Stojčevski, tehnički direktor srpske berze električne energije SEEPEX, upozorio je u razgovoru za Balkan Green energy News u avgustu, kada je rast cena na berzama bio oko 60 odsto, da će u problemima biti privreda koja ugovore o snabdevanju potpisuje u drugom delu ove godine.
„Potrošači koji imaju dugoročne ugovore za ovu i narednu godinu neće osetiti ovaj nagli skok, ali u problemima su oni koji električnu energiju nabavljaju kratkoročno i u drugom delu godine za narednu. Oni potrošači koji su ugovore za sledeću godinu sklopili u martu, aprilu ove godine, nisu ugroženi jer je tada cena bila oko 60 evra“, kaže Stojčevski, koji je tada dao i nekoiko saveta firmama da se izbore sa trendom rasta cena električne energije, koji će se nastaviti i narednih godina.
Sada je pitanje kako će reagovati država, i da li će reagovati. U Španiji je već uveden porez kojim će se pribaviti sredstva za pomoć potrošačima, Bugarska je već pripremila mere, dok je u proceduri plan za firme u Rumuniji.
Udruženja poslodavaca Federacije BiH: cene veće od 70 dsto 120 odsto
Predstavnici Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine i Uprave JP Elektroprivrede BiH (EPBIH) postigli su saglasnost da je najavljeno poskupljenje električne energije neodrživo i da bi imalo nesagledive posledice kako za privredu, tako i za stanovništvo i društvo u celini.
Tema sastanka, kako je saopštilo Udruženja poslodavaca FBiH (UPFBIH), je bilo najavljeno drastično povećanje cene električne energije od 70 do 120 odsto.
Ako poskupi struja, sledi poskupljenje roba i usluga
Zajednički zaključak je da je u razgovore potrebno uključiti predstavnike Vlade Federacije BiH te je dogovoreno da se sutra održi zajednički sastanak predstavnika UPFBiH i Uprave JP Elektroprivreda BiH sa federalnim premijerom Fadilom Novalićem i ministrom energetike, rudarstva i industrije Nerminom Džindićem.
Udruženje naglašava da najavljeno povećanje cena električne energije ne bi bio udar samo na privredu koja se tek počela oporavljati od posledica pandemije bolesti COVID-19, nego i na stanovništvo, jer bi više cene struje rezultirale drastičnim poskupljenjima roba i usluga na tržištu.
Udruženje poslodavaca FBiH neće odustati od svoga stava da maksimalno povećanje cena električne energije ne sme biti više od jednocifrenog broja.
Srbija: cene veće do 135 odsto
Slična je situacija i u Srbiji. Kako prenosi N1, kragujevački privrednici otvorenim pismom su se obratili javnosti da ih je Elektroprivreda Srbije (EPS) obavestila da će od 1. oktobra njihovi računi za utrošenu električnu energiju biti veći 135 odsto. Oni naglašavaju da će zbog toga morati da smanje proizvodnju, otpuštaju radnike, a neki će i prestati sa radom.
Elektroprivreda Srbije je (EPS) obavestila kragujevačku fabriku plastičnih zatvarača “Alfa plast” da će zbog poremećaja na tržištu električne energije narednih 12 meseci, umesto 59 evra po megavat satu (MWh), plaćati 123 evra.
Otpuštanja, rad samo noću kada je struja jeftinija…
Rajko Sretenović, vlasnik firme, koja proizvodi plastične zatvarače za jestivo ulje, tvrdi da će raditi samo noću kada je jeftinija struja.
Kragujevačka klanica mesa „Budućnost“ najavila je otpuštanje radnika zbog poskupljenja električne energije. Slavoljub Sretenović, iz klanice “Budućnost”, kaže da će morati da redukuje proizvodnju i da otpusti deo radnika.
Vučić: osnivamo radnu grupu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su mu vlasnici jedne cementare u Srbiji rekli da će, ako cene električne energije na liberalizovanom tržištu budu ovoliko visoke, morati da podignu cenu cementa za 25 odsto, preneo je Pink.
Vućić je rekao da je o tome razgovarao sa ministarkom energetike Zoranom Mihajlović i premijerkom Anom Brnabić.
Formiraćemo veliku radnu grupu na nivou države za rešavanje ovog problema, dodao je Vučić.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.