Električna energija

Do maja 2018 isplata prve rate italijanskom A2A za udeo u EPCG

Slika: EPCG

Objavljeno

15.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Crne Gore namerava da do isteka roka u maja 2018. godine isplati prvu ratu italijanskoj kompaniji A2A za akcije u Elektroprivredi Crne Gore (EPCG). Vlada će do isteka tog roka ispitati i druge modele plaćanja predviđene ugovorom sa italijanskom kompanijom, navelo je crnogorsko Ministarstvo ekonomije.

Kompanija A2A je početkom jula, po isteku ugovora, zvanično pokrenula proces istupanja iz EPCG, ponudivši Vladi Crne Gore da preuzme 41,7 odsto akcija u EPCG za 250 miliona evra u period od sedam godina, kako je definisano „put opcijom“.

Krajnji rok za isplatu najmanje jedne sedmine ugovorenog iznosa je maj 2018. godine i Vlada ne namerava da ga prekorači, piše dnevnik Vijesti.

Pored isplate u sedam godišnjih rata, ugovor dozvoljava i nekoliko podvarijanti, ali konačna odluka o eventualnoj njihovoj primeni nije doneta, rečeno je tom dnevniku u Ministarstva ekonomije na pitanje da li je doneta odluka kako će država platiti udeo u EPCG, da li planira da akcije plati odjednom uz diskont i koliko će  diskont iznositi.

U Ministarstvu ekonomije je rečeno da će Vlada, u nastojanju da odabere optimalan model, razmatrati sve raspoložive opcije do krajnjeg roka.

Viši sud Crne Gore blokirao je akcije A2A u EPCG zbog postupka koji se vodi protiv više bivših menadžera te kompanije. Italijanska kompanija je podnela žalbu na odluku suda.

Crnogorske vlasti su saopštile  da to neće dovesti u pitanje realizaciju „put opcije“ koja predviđa da Vlada Crne Gore preuzme akcije A2A u EPCG.

Sud je akcije A2A blokirao na zahtev Specijalnog tužilaštva koje je u aprilu 2016. godine pokrenulo istragu protiv šest osoba iz EPCG zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj i oštetili tu kompaniju za više miliona evra u korist italijanskih kompanija A2A, A2A Reti Eletrika i BAIN Milano.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

15. septembar 2017. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javne zgrade ima solar snage skoro 20 MW

15. septembar 2017. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

15. septembar 2017. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

15. septembar 2017. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC