Domaćin petog uzastopnog naučnoistraživačkog okupljanja pod okriljem Energetske zajednice biće ispostava Masarikovog univerziteta u Telču. Međunarodna institucija sa sedištem u Beču pozvala je postdiplomce, istraživače iz svih polja energetike i mlade ljude koji rade u državnim institucijama, kompanijama, trustovima mozgova (think tankovima) i nevladinom sektoru da se prijave. Letnja škola uključuje predavanja i društvene i kulturne aktivnosti.
Događaj je zakazan da se održi od 22. do 29. avgusta. Letnja škola se organizuje u saradnji Sekretarijata Energetske zajednice sa Višegradskim fondom. Ovaj češki univerzitet je u obližnjem Brnu.
U najavi je napomenuto da je reč o multidisciplinarnom programu s praktičnim pristupom i da on pokriva energetska tržišta u tranziciji i njihove izazove te da će ga voditi najistaknutiji profesionalci i akademici.
Do pet učesnika i učesnica koji nisu iz regiona Energetske zajednice će drugi put zaredom moći da prisustvuju. Gradić je na Uneskovoj listi svetskog kulturnog nasleđa.
Polaznici će saznati više o nauci, politici i regulativi vezanim za uvođenje evropskog gledišta na zakone i pravila u energetici, naglasili su organizatori. Letnja škola uparuje discipline i pristupe vezane za projekte i reforme u tom sektoru.
Akreditovana je u skladu s Evropskim sistemom prenosa i akumulacije bodova i nosi tri ECTS poena. Letnja škola Energetske zajednice je besplatna i uključuje smeštaj, ali ne i troškove prevoza.
Podržava je mreža akademskih i istraživačkih institucija iz rečenog regiona i izvan njega. Prijave će biti prihvatane zaključno sa 31. martom.
Jagelonski univerzitet i AGH univerzitet za nauku i tehnologiju iz Krakova u Poljskoj su bili zaduženi za četvrto izdanje. Poslednja letnja škola je održana od 24. do 31. avgusta 2019. godine.
Glavne teme predavanja i kursa bili su naučni, pravni, ekonomski, kulturni, politički i tehnički aspekti lanca snabdevanja u energetici. Na letnjoj školi je obično četrdesetak učesnika.
Prva letnja škola je održana 2016. u Tirani, glavnom gradu Albanije. Druga je bila u Ohridu u Makedoniji, danas Severnoj Makedoniji, a naredna u Splitu u Hrvatskoj.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.