Energetska kriza

Kosovo* uvelo vanredne mere za bezbednost snabdevanja strujom

Kosovo vanredne mere bezbednost snabdevanja strujom

Foto: Raisa Milova on Unsplash

Objavljeno

05.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kosovo* je uvelo vanredne mere u trajanju do 180 dana u sektoru snabdevanja električnom energijom zbog skoka cena širom Evrope. Parlament je podržao predlog da domaćinstva dobiju pomoć za grejanje, da se zabrani rudarenje kriptovaluta, da institucije štede struju i da operater sistema prenosa KOSTT preduzme neophodne korake za održanje stabilnosti elektroenergetskog sistema.

Poslanici i poslanice kosovskog parlamenta su usvojili vladinu odluku da se bezbednost snabdevanja električnom energijom osigura vanrednim merama koje će omogućiti brže delovanje u tom sektoru. Opozicija nije podržala predlog, ali nije ni glasala protiv njega, tako da je usvojen sa 61 glasom bez glasova protiv i bez ijednog uzdržanog.

Ministarka ekonomije Artane Rizvanolli je ukazala na uzlet cena struje na evropskom tržištu i navela da se može očekivati da neke zemlje na zimu obustave izvoz električne energije. Nove mere omogućavaju ograničavanje snabdevanja na 60 dana, a Skupština Kosova* ih može produžavati na po 30 dana do ukupno 180 dana.

Devedeset miliona evra ostalo nepotrošeno

Vlada je saopštila da će pomoći građanima da obezbede grejanje i da će ovlastiti Operatora sistema, prenosa i tržišta (KOSTT) da preduzme neophodne korake da održi stabilnost elektroenergetskog sistema. Po novim merama, sve institucije moraju da štede struju, a rudarenje kriptovaluta je zabranjeno.

Poslanik Ferat Shala iz opozicione Demokratske partije Kosova* (PDK) izjavio je da iz prethodnih mera za bezbednost snabdevanja strujom nije potrošeno 90 miliona evra opredeljenih sredstava i uputio zahtev vladi da objavi izveštaj o rezultatima. Drugi su predlog kritikovali uz obrazloženje da sadrži samo preporuke, bez informacija kako bi se mere finansirale.

Termoelektranama na ugalj predstoji rekonstrukcija

Prethodna vanredna situacija u energetici uvedena je na 60 dana 24. decembra, a onda produžena za još jedan mesec.

Jedine termoelektrane na ugalj, Kosovo A i Kosovo B u Obiliću, pretrpele su niz kvarova krajem prošle godine, što je dovelo do restrikcija struje. Ta dva postrojenja proizvode više od 90 odsto domaće električne energije. U planu je rekonstrukcija po dva bloka u obe elektrane.

Slične havarije su se prošle zime desile i u centralnoj Srbiji i Severnoj Makedoniji, koje su takođe umnogome zavisne od lignita.

Kosovo* je zainteresovano u investiranje u projekat gasne elektrane u Albaniji u cilju smanjenja uvoza električne energije po tržišnim cenama.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

5. avgust 2022. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

5. avgust 2022. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

5. avgust 2022. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

5. avgust 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima