Nova tenderska komisija za projekat solarne elektrane Briska Gora u opštini Ulcinj poništila je odluku o rangiranju kandidata koja je usvojena 2018. godine i time ceo postupak vratila na početak. Ustavni sud Crne Gore je odluku prethodne komisije o rangiranju kandidata poništio još u septembru 2022. godine na prigovor jednog od ponuđača, konzorcijuma Montesolar. Ovaj projekat je bio sporan i zbog potencijalnog negativnog uticaja na biodiverzitet i kulturnu baštinu.
Tender se ticao zakupa zemljišta na planiranoj lokaciji, a predloženi kapacitet solarne elektrane Briska Gora je prvo bio 250 MW, dok je kasnije povećan na 262 MW.
U najnovijoj odluci tenderske komisije, sve ponude su proglašene nevažećima, uglavnom zbog tehničkih nepravilnosti, poput nedostatka prevoda dokumentacije. Prema rang-listi iz 2018. godine, prvorangirani ponuđač je bio konzorcijum državne Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), državne firme Fortum iz Finske i kompanije Sterling and Wilson International Solar FZCO. Drugi je bio konzorcijum IREDL, dok je ponuda konzorcijuma Montesolar već tada ocenjena kao neispravna.
Solarnu elektranu je trebalo da grade EPCG i finska državna elektroprivreda Fortum
Prošle nedelje, ekološka organizacija Green Home organizovala je okrugli sto o opravdanosti projekta izgradnje solarne elektrane na Briskoj Gori. Okupio je predstavnike relevatnih institucija uključujući Ministarstvo energetike i rudarstva kao i EPCG i civilni sektor.
Projekti obnovljivih izvora treba da budu i ekološki opravdani
Jedan od zaključaka okruglog stola je da uprkos potrebi da se u Crnoj Gori sprovede zelena tranzicija, projekti izgradnje objekata za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora treba da budu održivi i ekološki prihvatljivi i da se ne smeju gurati samo zato što su za njih već potpisani ugovori, saopštio je Green Home.
Green Home: Briska Gora je ključno područje biodiverziteta, a za projekat nije sprovedena studija
Sa tim u vezi, treba preispitati opravdanost lokacije na kojoj je planirana solarna elektrana na Briskoj Gori, kako bi se izbegla trajna degradacija ključnih vrednosti ovog područja kroz uništavanje pejzaža, seču šuma i negativne uticaje na ptice, biodiverzitet, kulturno nasleđe i lokalno stanovništvo, zaključeno je na okruglom stolu.
Briska Gora je ključno područje biodiverziteta, koje uključuje reku Bojanu, Šasko jezero i Knete, a od značaja je za boravak ptica, navodi se u saopštenju. Uprkos tome, tvrdi Green Home, nije sprovedena bazna studija biodiverziteta za ovaj projekat.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.