OIE

Prostor za solarnu elektranu Briska gora proširen do 262 megavata

solarnu elektranu Briska gora 262 megavata

Slika: Pixabay

Objavljeno

01.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada u Podgorici je objavila izmene prostornog i urbanističkog plana za opštinu Ulcinj, gde se površina za solarnu elektranu Briska gora povećava u skladu sa sporazumom sa konzorcijumom koji razvija projekat. Kapacitet postrojenja će dostići 262 megavata, u poređenju s prvobitno planiranih 250 megavata.

Vlada Crne Gore proširuje područje namenjeno za solarnu elektranu Briska gora u lokalnom prostornom i urbanističkom planu. Ivan Mrvaljević, izvršni rukovodilac za razvoj i inženjering u državnoj Elektroprivredi Crne Gore, izrazio je nadu da će izgradnja prvog dela pogona u blizini Ulcinja početi do kraja godine. Kompanija je u konzorcijumu koji predvodi Fortum iz Finske i koji razvija projekat s ciljem da instalira ukupno 262 megavata.

U predlogu izmena prostornog i urbanističkog plana, u opštini je za taj fotonaponski pogon određeno 1.019 hektara. U važećoj verziji je iscrtano 437 hektara, što je dovoljno za samo 118 megavata.

U prvobitnom planu je za solarnu elektranu Briska gora bilo namenjeno 437 hektara

Kabinet je ranije odlučio da državnu zemlju za solarnu elektranu Briska gora izda navedenoj grupi na dugi rok. Zamišljeni kapacitet je do sada bio najmanje 250 megavata.

Dokumentom se pokriva priključenje na prenosnu mrežu. Sterling and Wilson iz Indije je zadužen za projektovanje, nabavku i izgradnju (EPC).

Za prvu fazu je određena gradnja fotonaponske jedinice od 50 megavata. Mrvaljević je izjavio da je procenjena vrednost 45 miliona evra. On je upozorio da neizvesnost oko putanje pandemije virusom korona, posebno u Indiji, može da utiče na dinamiku radova.

U prvoj fazi treba da budu instalirani solarni paneli s ukupno 50 megavata, a početak izgradnje je provizorno određen za kraj godine

Rok završetka prve faze u ugovoru je 18 meseci. Vlasnici će struju prodavati na tržištu, pošto nemaju prava na državne podsticaje.

Preostala dva ponuđača iz 2018. godine bili su kinesko-malteški International Renewable Energy Development Limited (IREDL) i konzorcijum Montesolar. Osam entiteta je, prema tadašnjim saznanjima lokalnih medijskih kuća, bilo zainteresovano za projekat.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska ina vodonik grant pomoc rijeka rafinerija

INA dobila 15 miliona evra za proizvodnju vodonika za korišćenje u saobraćaju

1. jun 2020. - Hrvatska naftno-gasna kompanija INA dobila je 15 miliona evra od Vlade Hrvatske za projekat proizvodnje i distribucije vodonika u saobraćaju

RWE GET H2 Nukleus Lingen zeleni vodonik

RWE potpisao najveći ugovor o prodaji zelenog vodonika u Nemačkoj

1. jun 2020. - TotalEnergies će od RWE kupovati oko 30.000 tona zelenog vodonika godišnje u periodu od 15 godina za svoju rafineriju u Leuni.

crna gora vlada uslovi solarne elektrane uniprom kap

Vlada Crne Gore dala zeleno svetlo za četiri solarne elektrane snage 127 MW

1. jun 2020. - Tri fotonaponske elektrane su planirane na teritoriji Glavnog grada Podgorice, od čega su dve povezane sa KAP-om

evropa mreze investicije ustede

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

1. jun 2020. - Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research