OIE

Kineski Norinco želi da preuzme projekat solarne elektrane od 125 MW u BiH

kineski norinco zeli da preuzme projekat solarne elektrane od 125 mw u bih

Foto: Pexels

Objavljeno

24.06.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.06.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kineska kompanija Norinco International planira da kupi 80% udela u firmi Aurora Solar, koja je dobila koncesiju za izgradnju solarne elektrane od 125 MW kod Stoca u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, piše Capital.ba. Tihomir Nikolić, direktor i suvlasnik Aurora Solara, kaže da su u toku pregovori sa kineskom firmom, ali i sa drugim potencijalnim ulagačima, kao i da još ništa nije gotovo.

Nikolić takođe kaže da želi da zadrži većinsko vlasništvo nad projektom i da će umesto udela od 80% ponuditi firmi Norinco da kupi do 50%, pa čak ne isključuje ni mogućnost da njegovo porodično preduzeće samo ide u investiciju.

Vlasnici projekta bi ipak da zadrže većinski udeo

Norinco namerava da kupovinu realizuje preko svoje filijale u Mađarskoj i to za 13 miliona evra (25,5 miliona konvertibilnih maraka), a procenjena vrednost kompletne investicije u buduću solarnu elektranu je oko 110 miliona evra (214,2 miliona konvertibilnih maraka), preneo je Capital.

Prema koncesiji i planovima, solarna elektrana trebalo bi da bude izgrađena na brdu Komanje kod Stoca, na kojem su Nikolići kupili više od 146 hektara zemljišta. U septembru prošle godine, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je izdala energetsku dozvolu za ovo postrojenje, a Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona je u decembru dodelila koncesiju na period od 30 godina.

Norinco je izgradio najveću vetroelektranu u Hrvatskoj, VE Senj, snage 156 MW. Otvorena je 2021. godine nakon investicije od 200 miliona evra, ali ni do danas nije dobila upotrebnu dozvolu zbog problema sa prekomernom bukom koju prave njenih 39 vetroturbina, podseća portal.

Norinco je izgradio najveću vetroelektranu u Hrvatskoj, ali još nije dobio upotrebnu dozvolu

Norinco je deo kompanije China North Industries Corporation (CNGC), jednog od najvećih kineskih koncerna, koji posluje u 40 zemalja širom sveta. Međutim, kako se navodi u članku, prate ga medijske kritike zbog problema na infrastrukturnim projektima u Africi, poput zagađenja vazduha, uticaja na zdravlje, lokalne zajednice i ekosisteme, kao i loše bezbednosti radnika.

Kina se poslednjih godina uključila u brojne projekte kreditiranja i izgradnje termoelektrana, hidroelektrana i elektrana na obnovljive izvore u Bosni i Hercegovini, podseća Capital. Neki od njih su vetroelektrana Ivovik i hidroelektrana Dabar.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska geotermalna energija soyak elektrana legrad 1 polje

Soyak gradi geotermalnu elektranu snage 80 MW u Hrvatskoj

24. jun 2024. - Hrvatska trenutno ima samo jednu geotermanu elektranu - postrojenje Velika 1 kod Bjelovara, snage 16,5 MW

Borislav Kostadinov Green for Growth Fund Ekspanzija Fonda za zeleni razvoj ubrzala milijardu evra intervju

Kostadinov: Ekspanzija Fonda za zeleni razvoj ubrzava nakon što je premašio milijardu evra

24. jun 2024. - Aktiva kojom GGF upravlja se popela na više od milijardu evra, a potražnja za svime što ima u ponudi stabilno raste, otkriva direktor tog fonda Borislav Kostadinov iz firme Finance in Motion

eps biomasa biogas biometan ugalj termoelektrane

EPS ispituje potencijal biomase za zamenu uglja u termoelektranama

24. jun 2024. - Elektroprivreda Srbije je raspisala javnu nabavku u kojoj traži studiju o mogućnostima da koristi biogas (biometan) i biomasu

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

24. jun 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore