Srbija i kineska kompanija Minth Holdings Limited potpisaće memorandum o razumevanju koji se odnosi na investicije u pogone za automobilsku industriju, električna vozila, opremu za solarne elektrane.
Vlada Srbije usvojila je na jučerašnjoj sednici Zaključak o usvajanju teksta Memoranduma o razumevanju između Republike Srbije i privrednog društva Minth Holdings Limited, u cilju uspostavljanja novog proizvodnog pogona u Srbiji.
Ovaj investicioni projekat obuhvata uspostavljanje novih pogona različitih namena: za automobilsku industriju i industrije povezane sa njom, za proizvodnju vozila i bicikala na električni pogon, za proizvodnju fotonaponskih delova i građevinskih materijala, kao i u cilju formiranja lanca dobavljača u određenim delatnostima, na lokaciji u Inđiji, saopštila je Vlada Srbije.
Investicije su procenjene na 870 miliona evra
Planirano je, kako se navodi, da u toku desetogodišnjeg perioda investicije dostignu 870 miliona evra i da zaposlenje dobije 2.220 radnika.
Mint Automotive Europe već ima pogone u Šapcu i Loznici za proizvodnju delova za automobile. U Šapcu gradi još jedan koji bi trebalo da proizvodi delove za električne automobile, a nedavno je dobila državne subvencije od 23,5 miliona evra za širenje proizvodnje u Loznici.
Kineska firma je u postupku dobijanja kredita od 200 miliona evra od Međunarodne finansijske korporacije (IFC) za investicije vredne 598 miliona evra u širenje proizvodnje u Srbiji i Poljskoj, koje se pre svega odnose na kućišta za baterije za električna vozila.
Iako se u saopštenju Vlade Srbije navode pogoni za proizvodnja električnih vozila, na sajtu kompanije Minth Group piše da su globalni proizvođač delova za automobile. Imaju više od 22.000 zaposlenih u 77 fabrika i kancelarija u 14 država na tri kontinenta. Sarađuju sa 70 brendova automobila.
Minth se, kako se ističe, uključio u elektrifikaciju auto-industrije, pa je trenutno najveći svetski dobavljač kućišta za baterije i komponenti za karoserije električnih vozila.
Partner kompanije InoBat, čiji je akcionar Rio Tinto
Inače, kineska firma je partner slovačkog startapa InoBat, koji je septembra 2023. godine odabrao Ćupriju kao lokaciju za svoju gigafabriku za proizvodnju i reciklažu baterija.
Jedan od investitora u InoBat je i Rio Tinto, koji je razvijao projekat Jadar za dobijanje litijuma u Srbiji. Posle masovnih protesta i protivljenja stručne javnosti, Vlada Srbije je odlučila da ovaj projekat obustavi, ali poslednjih meseci sve su češće najave nadležnih da bi projekat trebalo da se nastavi. Rio Tinto je nedavno objavio i preliminarne nacrte studija o proceni uticaja na životnu sredinu projekta.
Prilikom saopštavanja informacije o fabrici u Ćupriji Tara Lindstet, članica Odbora direktora i direktorka za razvoj firm InoBat, izjavila je da su ranije ove godine potpisali memorandum o razumevanju sa kineskom kompanijom Minth Group o saradnji u celom lancu snabdevanja baterijama u Evropi, počevši od Srbije.
Džimi Vong, generalni direktor za Evropu u kompaniji Minth Group, izjavio je da kompanija raspolaže sa osam poslovnih lokacija u toj balkanskoj zemlji.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.