OIE

Kineske firme će u Srbiji izgraditi elektrane na vetar i solar snage 2 GW i postrojenje za vodonik

kina srbija solar vetar bor zijin memorandum

Foto: Emilija Jovanović

Objavljeno

26.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo rudarstva i energetike, u ime Vlade Srbije, potpisalo je danas Memorandum o razumevanju sa kineskim kompanijama Shanghai Fengling Renewables i Serbia Zijin Copper. Dogovor predviđa investiciju od dve milijarde evra u vetroparkove i solarne elektrane snage 2.000 MW i postrojenje za proizvodnju vodonika od 30.000 tona, koje bi bilo prve te vrste u Srbiji.

Projekat kapaciteta 2.000 MW, uz postrojenje za vodonik, je trenutno najveći najavljeni u sektoru zelene energije u Srbiji, i duplo je veći od dosad najvećeg planiranog – 1.000 MW solara za koji su pregovori u toku.

Da podsetimo, Srbija trenutno ima vetroelektrane snage 406 MW, na aukcijama je dodelila premije za 425 MW, a predati su zahtevi za priključenje na prenosnu mrežu elektrana snage skoro 22.000 MW.

Memorandum o razumevanju između Republike Srbije i kompanija Shanghai Fengling Renewables i Serbia Zijin Copper predstavlja početak realizacije pojedinačno najvećeg projekta i investicije u oblasti obnovljivih izvora energije u zemlji, saopštilo je Minisatsrtvo rudarsstva i energetike.

Zelenu energiju će koristiti Zijin

Ministarka Dubravka Đedović Handanović izjavila je da projekat podrazumeva izgradnju elektrana u okolini Bora ukupnog kapaciteta 2 GW – vetroparkova of 1.500 MW i solarne elektrane snage 500 MW, kao i fabrike za proizvodnju zelenog vodonika, kapaciteta oko 30.000 tona godišnje.

Ona je raniije izjavila da bi se vodonik koristio za skladištenje energije proizvedene od vetra i solara.

Ukupno ulaganje iznosi oko dve milijarde evra, a investitor je kompanija Shanghai Fengling Renewables, istakla je ona, i dodala da će se proizvedena energija koristiti za potrebe kompanije Zijin u Boru.

Prva faza do 2026, završetak investicije do 2028.

Đedović Handanović je ukazala da će ovaj projekat omogućiti da značajan deo električne energije za potrebe ove firme bude proizveden na održiv način, bez korišćenja fosilnih goriva i negativnih efekata na životnu sredinu, i koristeći domaće potencijala solara i vetra.

Ona je istakla da bi gradnja trebalo da krene u prvom kvartalu 2025, da prva faza od 700 MW bude završena do sredine 2026, a do kraja 2028. i svih 2.000 MW i dostizanje proizvodnje zelenog vodonika od 30.000 tona godišnje.

Ambasador Kine Li Ming istakao je da su Srbija i Kina ostvarili značajne trgovinske rezultate u prethodnom periodu i da će nejgova zemlja nastaviti da podržava sve projekte koji razvijaju privredu Srbije i od koje korist imaju njeni građani.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

DRI vetroelektrane Ljubovo 120 megavata Hrvatskoj

DRI planira izgradnju vetroelektrane Ljubovo od 120 megavata u Hrvatskoj

26. januar 2024. - DRI je objavio da radi na projektu vetroelektrane Ljubovo od 120 megavata u Hrvatskoj i da izgradnja treba da počne 2027. godine

bih epbih vlasic kfw vetroelektrana tender konsultant

EPBiH traži savetnika za gradnju vetroparka Vlašić

26. januar 2024. - Državna elektroprivreda EPBiH traži konsultantske usluge za Vlašić, svoj drugi vetropark. Prvi - Podveležje otvorlila je 2021.

Hyundai Engineering UGT izgradnju za najvise godinu dana

Izgradnja 1 GW solarnih elektrana u Srbiji kreće početkom 2026. godine

26. januar 2024. - Prvi radovi na projektu solarnih elektrana od ukupno jednog gigavata, sa baterijama, očekuju se najkasnije početkom 2026, izjavila je ministarka Dubravka Đedović Handanović

srbija vetropark kosava prosirenje nlb komercijalna mk fintel

MK-Fintel Wind i NLB banka dogovorili finansiranje za proširenje vetroparka Košava

26. januar 2024. - Vetropark Košava pušten je u rad 2019. godine, a investitor je MK-Fintel Wind, italijansko-srpska kompanija