OIE

Istra planira da se snabdeva zelenom energijom iz vetroparkova na Jadranu

istra vetroelektrane na moru irena norveska studija

Foto: Walter Kärcher from Pixabay

Objavljeno

27.03.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.03.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatsko poluostrvo Istra pripremiće studiju o potencijalu za gradnju vetroelektrana u Jadranskom moru kako bi obezbedila energetsku nezavisnost.

Priprema analize o mogućnostima za gradnju vetroparkova na moru biće sprovedena u okviru inicijative COOPwind – Bilateral cooperation for offshore wind energy production, koju će sprovesti Istarska regionalna energetska agencija (IRENA) u partnerstvu sa firmom Stiftelsen Seed Forum Norway.

Inicijativa je jedna od 12 koje su potpisale ugovor o finansiranju vrednom 1,1 milion evra iz Fonda za bilateralne odnose na osnovu javnog poziva Jačanje bilateralne saradnje sa Norveškom na području Zelene tranzicije. Selekciju je obavio Zajednički odbor za bilateralne fondove koji se sastoji od predstavnika država donatora – Norveške, Islanda i Lihtenštajna, kao i Ministarstva vanjskih i evropskih poslova i Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Evropske unije.

Prethodne analize su pokazale da jedino vetroelektrane mogu da obezbede dovoljnu proizvodnju domaće energije

Projekt COOPwind usmeren je na pripremu preduslova za razvoj ofšor vetroelektrana na području Istarske županije putem bilateralne saradnje s Norveškim partnerima, saopštila je IRENA.

Potencijalna proizvodnja električne energije putem vetroelektrana na moru utvrđena je, kako je navela IRENA, preliminarnim studijama kao jedini značajan izvor koji bi mogao osigurati energetsku samodovoljnost istarskog poluostrva.

Zato je namera da se kroz projektne aktivnosti izradi preliminarna studija za utvrđivanje potencijala izgradnje vetroelektrana na moru na području Istarske županije, istakla je Agencija.

Istarska županija namerava da instalira i solarne elektrane

Projekat koji je predložila IRENA vredan je 99.920 evra.

Istarska županija je sredinom prošle godine objavila da želi da ovo najveće poluostrvo u Jadranskom moru postane energetski nezavisno. Tada je najavljena gradnja solarnih elektrana, i navedeno da su određene analize pokazale da mogu da se izgrade vetroparkovi snage 400 MW.

Inače, u poslednjih nekoliko godina pojavilo se više projekata za gradnju vetroparkova u Jadranskom moru. Većina tih ideja je dolazila sa italijanske strane. Međutim, jedna se odnosi i na Hrvatsku jer je naftno-gasna kompanija INA pokrenula merenje potencijala vetra na svojim gasnim platformama.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

27. mart 2023. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

27. mart 2023. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

27. mart 2023. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

IEA: Proizvodnja nuklearne energije 2025. dostiže rekord, ali ulaganja treba duplirati

27. mart 2023. - Ove godine se očekuje rekordan učinak nuklearki, ali treba naći rešenja za troškove, probijanje rokova i finansiranje, objavila je IEA