OIE

INA traži status strateškog državnog projekta za proizvodnju bioetanola iz miskantusa

INA-strateski-projekat-bioetanol-miskantus

Slika: Zasad miskantusa

Objavljeno

24.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska naftna i gasna kompanija INA zatražila je da projekat proizvodnje bioetanola druge generacije iz biomase dobije status strateškog investicionog projekta za Republiku Hrvatsku.

Reč je o investiciji od oko 250 miliona evra, od čega je deo sredstava planirano osigurati iz Inovacionog fonda Evropske unije.

INA tvrdi da su podrška EU i Vlade RH ključni preduslovi za realizaciju projekta

Podrška EU i Vlade RH ključni su preduslovi za realizaciju projekta, koji se uklapa u Evropski zeleni plan i evropsku energetsku strategiju, izjavio je Sándor Fasimon, predsednik Uprave kompanije INA.

Zahtev je podnet Ministarstvu gospodarstva i poduzetništva

Projekat Biorafinerija je deo plana transformacije rafinerije nafte u Sisku u industrijski centar.

Za taj projekat je ovog meseca podnet zahtev Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta kako bi mu bio dodeljen status strateškog investicionog projekta za Republiku Hrvatsku.

INA je u februaru potpisala ugovor o licenci s francuskom grupom AXENS

Kao prvi korak u izgradnji postrojenja za proizvodnju druge generacije bioetanola INA je u februaru potpisala ugovor o licenci s francuskom grupom AXENS za tehnologiju FuturolTM.

Krajem januara je belgijska kompanija De Smet Engineers & Contractors (DSEC) objavila je da je počela pripremu baznog dizajna za pomoćna postrojenja i integraciju postojeće rafinerijske infrastrukture.

Sirovina za proizvodnju biće lokalno uzgajana energetska biljka miskantus

Sirovina za proizvodnju biće lokalno uzgajana energetska biljka miskantus. Analize posle obavljene žetve u Hrvatskoj potvrdile su da je to dobra sirovina za prozvodnju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

bih gradjanska energija damir miljevic zajednice obnovljive energije republika srpska pravilnik

Značajan korak za razvoj građanske energije u BiH – Republika Srpska prva u regionu stvorila uslove za osnivanje zajednica obnovljive energije

24. jun 2020. - Pravilnik o zajednicama obnovljive energije u Republici Srpskoj, entitetu u BiH, stvara uslove za povećanje broja prozjumera

Krece izgradnja severnomakedonskog dela gasnog interkonektora Grckom

Kreće izgradnja severnomakedonskog dela gasnog interkonektora s Grčkom

24. jun 2020. - Početkom 2027. treba da bude završena izgradnja severnomakedonskog dela gasovodnog interkonektora sa Grčkom

EU se sprema da 2027 prekine uvoz ruskog gasa nafte

EU se sprema da 2027. prekine uvoz ruskog gasa, nafte

24. jun 2020. - Evropska komisija je predstavila plan da do kraja 2027. postepeno i potpuno okonča kupovinu ruskog prirodnog gasa, uključujući LNG, i nafte

hrvatska hep he dubrava plutajuca solarna elektrana

HEP će instalirati prvu plutajuću solarnu elektranu na jezeru HE Dubrava

24. jun 2020. - Kompanija je još 2023. godine predstavila planove da izgradi plutajuću fotonaponsku elektranu u sklopu hidroelektrane Dubrava na reci Dravi