Hrvatski Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) planira da sufinansira postavljanje punjača električnih vozila u 2018. godini.
Prema najavi na sajtu FZOEU, uskoro će biti raspisan poziv lokalnim samoupravama i drugim direktnim i indirektnim budžetskim korisnicima da se prijave za pomoć, a kompanijama i preduzetnicima da se prijave za subvencije za postavljanje punjača električnih vozila. Fond će odobravati sufinansiranje u iznosu do 40% troškova pojedinačnih projekata, ali ne više od oko 27.000 evra po korisniku.
Trenutno je u Hrvatskoj postavljeno oko 230 punjača električnih vozila.
Poziv koji se planira je „prirodan tehnološki nastavak ranije objavljenih javnih poziva za sufinansiranje energetski efikasnih vozila“, navodi se u najavi.
Nedavno je nakon samo 12 dana privremeno zatvoren poziv pravnim licima da se prijave za podsticaje za kupovinu električnih vozila, jer su pristigle prijave za 200% budžeta za te podsticaje. Prethodno je FZOEU odobrio 1,62 miliona evra subvencija građanima za kupovinu 133 električnih automobila, jednog plug-in automobila, 224 električna bicikla i 56 električnih motocikala.
EU će zahtevati minimalan broj mesta za punjenje u nestambenim zgradama
Slovenija je po glavi stanovnika iznad proseka EU sa 362 punjača električnih vozila, piše stručni časopis EGE. Prema zvaničnoj statistici, Slovenija je imala 779 ličnih električnih vozila i 3.035 ličnih hibridnih vozila krajem 2017. godine.
Očekuje se da će Evropska unija imati blizu 3 miliona električnih vozila do 2020., kao i 4,1 milion punjača električnih vozila. Do 2025. godine članice EU treba da propišu zahteve za minimalan broj mesta za punjenje u svim nestambenim zgradama sa više od 20 parking mesta i najmanje jedno mesto za punjenje za nove i potpuno obnovljene nestambene zgrade sa više od 10 parking mesta.
A u Srbiji…
A u Srbiji, Večernje novosti pišu da je ova zemlja jedna od retkih u Evropi koje ne subvencionišu kupovinu električnih vozila.
U Srbiji su registrovana samo 124 električna i 204 hibridna automobila, pišu Novosti i porede ove podatke sa statistikom koja pokazuje da je samo u prvom kvartalu ove godine u Rumuniji kupljeno 195 čisto električnih vozila, u Bugarskoj 48, Mađarskoj 311 i Sloveniji 103, uz nekoliko puta više hibridnih vozila.
Međutim, Srbija priprema veliki državni projekat za širenje mreže punjača električnih vozila, izjavio je nedavno Miloš Petrović, direktor Centra za električna i hibridna vozila (CEH-V), koji je osnovan u partnerstvu sa Mašinskim fakultetom u Beogradu.
Procenjuje se da je Srbiji potrebno oko 150 punjača električnih vozila, izjavio je Petrović. Prema podacima CEH-V, trenutno je u Srbiji postavljeno oko 30 punjača električnih vozila, od kojih je pet brzih na autoputu, na kojima se istovremeno mogu puniti najviše tri električna vozila.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.