Električna energija

HESS pokrenuo prvu javnu nabavku za osporavani projekat HE Mokrice

Hidroelektrarne na Spodnji Savi, HESS, GEN, HPP Mokrice, NE JEZimo SAVE – Stop HPP Mokrice

Foto: HESS

Objavljeno

19.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Državni operator hidroelektrana Hidroelektrarne na Spodnji Savi (HESS), deo GEN grupe, je pokrenuo proceduru tokom koje će sprovesti pregovarački postupak za prvi lot javne nabavke za izgradnju hidroelektrane (HE) Mokrice, koju osporavaju organizacije civilnog društva koje se bave zaštitom životne sredine.

Lot se odnosi na nabavku turbina, generatora i liftova, što je deo šireg projekta za izgradnju HE Mokrice procenjene vrednosti 181 miliona evra. HE Mokrice bi bila poslednja u nizu pet hidroelektrana na donjem toku reke Save u Sloveniji. Ostale četiri HE su Boštanj, Arto – Blanca, Krško, i Brežice.

Prijave za učestvovanje u proceduri se dostavljaju do 19. oktobra. Podnosioci prijava treba da ponude vrednost ugovora, koja ne treba da pređe iznos od nešto više od 27,2 miliona evra, bez PDV-a.

Planirano je da HE Mokrice ima snagu 28,05 MW, navodi se na sajtu HESS-a. Ova protočna hidroelektrama bi imala akumulaciju i tri generatora. Prosečna godišnja proizvodnja električne energije je projektovana na 131 GWh.

Pokrenuta lokalna inicijativa za zaustavljanje projekta HE Mokrice

Nova lokalna inicijativa je pokrenula akciju protiv projekta HE Mokrice zbog, kako navodi, uništavanja životne sredine do kojeg bi dovela izgradnja ove elektrane, koja bi doprinela samo oko 1% ukupne proizvodnje električne energije u Sloveniji.

“NE JEZimo SAVE – Stop HPP Mokrice” ima za cilj da lokalnom stanovništvu pruži podatke i informacije o projektu i negativnom uticaju hidroelektrana na ekosisteme uopšte, navodi se na sajtu kampanje Spasimo plavo srce Evrope (Save the Blue Heart of Europe), koju je pokrenula koalicija nevladinih organizacija suprotstavljena određenim projektima HE na Balkanu, kao što je HE Mokrice.

Kampanja je fokusirana na četiri ključna područja za koje Spasimo plavo srce Evrope kaže da su naročito ugrožena velikim projektima hidroelektrana – na reku Vojušu (Vjosa) u Albaniji, nacionalni park Mavrovo u Makedoniji, reku Savu u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini (BiH) i Srbiji, kao i reke BiH.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

19. septembar 2018. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

19. septembar 2018. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

19. septembar 2018. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

19. septembar 2018. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama