Životna sredina

EBRD-u predata peticija za odustajanje od destruktivnih projekata hidroelektrana na Balkanu

EBRD-u-predata-peticija-kojom-se-poziva-na-odustajanje-od-destruktivnih-projekata-hidroelektrana-na-Balkanu

Foto: Jason Alden, Patagonia, 2018

Objavljeno

26.06.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

26.06.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Predstavnici kampanje „Spasimo plavo srce Evrope“ (Save the Blue Heart of Europe), koja se bori za očuvanje poslednjih reka na kontinentu na kojima još nisu izgrađene brane, predali su Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) peticiju sa potpisima 120.000 ljudi širom sveta, kojom se traži da međunarodne razvojne banke obuzdaju finansijsku podršku projektima hidroelektrana (HE) na Balkanu.

Kako se navodi u saopštenju CEE Bankwatch Network, jedne od najvećih mreža organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom životne sredine u centralnoj i istočnoj Evropi, peticijom, koja je predata u sedištu EBRD-a u Londonu, se traži da ova banka, ali i Svetska banka i Evropska investiciona banka (EIB) odustanu od „destruktivnih projekata hidroelektrana na Balkanu“.

Ove tri međunarodne finansijske institucije su finansirale najmanje 82 projekta hidroelektrana širom Balkana, od kojih je 37 u zaštićenim područjima, sa ukupno 727 miliona evra, saopštila je mreža Bankwatch, dodajući da se komercijalne banke, kao što su austrijska Erste i italijanska UniCredit banka, pridružuju investicijama u projekte hidroelektrana jer u tome prate međunarodne finansijske institucije, koje su “ekonomski trendseteri u regionu”.

Kampanja poziva banke da odmah prestanu da finansiraju projekte u zaštićenim područjima i drugim dragocenim slivovima reka, kao i da primene oštrije „zelene uslove“ na kredite koji se odobravaju ovom sektoru i da povećaju finansiranje projekata energetske efikasnosti i drugih obnovljivih izvora energije (OIE), čiji je potencijal u regionu uglavnom neiskorišćen.

U nedavnoj studiji mreže Bankwatch je ocenjeno da reke jugoistočne Evrope (JIE) uništava talas hidroenergetskih projekata. Studija je analizirala situaciju u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Kosovu*, Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i Sloveniji.

U Srbiji su nedavno projekti malih hidroelektrana (MHE) u zaštićenim područjima doveli do oštre polemike između ministra zaštite životne sredine Gorana Trivana, koji se tim projektima protivi, i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koje je saopštilo da je građevinske dozvole za male elektrane izdalo tek nakon što su investitori ispunili sve zakonom propisane uslove, pa i one o zaštiti životne sredine.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Mitsubishi Power EPS u sistem za odsumporavanje TENT u A

Mitsubishi Power predao EPS-u sistem za odsumporavanje u TENT-u A

26. jun 2018. - Nakon Kostolca B, i u Termoelektrani Nikola Tesla A u Obrenovcu konačno je pušten u rad sistem za odsumporavanje, pa će vazduh biti čistiji

kina energetska tranzicija

Kina na dobrom putu da dostigne klimatsku neutralnost do 2060.

26. jun 2018. - Kina ostvaruje ogroman napredak u nameri da smanji neto emisije na nulu, navodi se u izveštaju norveške konsultantske firme DNV

Atinska opstina Halandri solarnu energetsku zajednicu gradanima

Atinska Opština Halandri osniva solarnu energetsku zajednicu s građanima

26. jun 2018. - Opština Halandri je pozvala domaćinstva da se priključe njenoj energetskoj zajednici investiranjem do po 3,500 evra u solarnu elektranu

vukovar solarni paneli sunce nad vukovarom

Grad Vukovar solarnim panelima smanjio račun za struju za 90.000 evra

26. jun 2018. - Grad Vukovar instalirao je 12 solarnih elektrana, ukupne instalisane snage 863 kW, na javnim zgradama u svom vlasništvu