Građani Srbije protestovali su danas u Beogradu protiv zagađenja vazduha. Oni su još jednom nadležnima poručili da je vazduh širom zemlje opasan za ljude, da hitno moraju da preduzmu mere kako bi se to promenilo i zatražili da se zaustavi ekološko izbeglištvo!
Peti protest za bezopasan vazduh organizovala je Eko straža, neformalna grupa građana za zaštitu životne sredine. Protest je započeo na Andrićevom vencu ispred Predsedništva Srbije, a zatim se u Ulici kralja Milana okupljenima, među kojima je bilo dosta dece, mladih i celih porodica, obratili govornici.
Posle šetnje protest je nastavljen na Trgu Republike gde su govorili predstavnici lokalnih ekoloških organizacija, a završen je govorom Ljiljane Bralović, iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS), koja je Rio Tintu čestitala novu ministarku rudarstva i energetike.
Građani su nosili transparente sa natpisima Vazduh je opasan, Stop ekološkom izbeglištvu, Samo sloga od smoga spasava, Pažljivo diši, opasno po život.
Vazduh je sve zagađeniji, a ništa se ne menja
Organizatori protesta naveli su da iako je ovo peti protest, vazduh je sve zagađeniji, svi građani trpe zagađenje otrovnim vazduhom, a ništa se ne menja, institucije ne rade ništa.
Predstavnik Eko Straže Bojan Simišić rekao je da je svake godine od zagađenog vazduha umre 15.000 ljudi. Sada, kako je rekao, već svi znaju koliko je vazduh zagađen, koliko je opasan, osim nekih ljudi, kao što su premijerka Srbije (prim. aut. Ana Brnabić), zamenik gradonačelnika (prim. aut. Goran Vesić), ljudi koji nam godinama truju mozak.
Simišić: Nadležni kažu da vazduh nije zagađen, a za sebe kupuju prečišćivale vazduha
Bez obzira kojima nas sve imenima nazivaju, biće nas sve više, naglasio je on.
Simišić je upitao zašto je Narodna skupština kupila prećišćivače vazduha ako zagađenja nema kako tvrde nadležni? I to je, kako kaže, koštalo papreno, pa smatra da su mere vlasti protiv zagađenja samo one mere gde mogu nešto da ukradu.
„Danas je dan kada se rodio Petar II Petrović Njegoš, pa bi iskoristio njegove reči: Neka borba bude neprestana. Neka bude ono što biti ne može. I to je naša definicija i poruka“, rekao je Simišić.
Đurđević: nadležni samo pričaju priče
Profesor dr Vladimir Đurđević, sa beogradskog Fizičkog fakulteta, naveo je tužne šampione iz Srbije, a i svetske i evropske šampione u zagađenju vazduha, gradove u kojima su i pre grejne sezone prekoračeni dozvoljeni limiti za suspendovane čestica PM10: Popovac, Užice, Valjevo, Smederevo Novi Pazar, Bor, Kosjerić, Pančevo, Starčevo, Lazarevac… “Ovo je neprihvatljivo!”, poručio je on.
Jedan od razloga zašto je vazduh lošeg kvaliteta je, kako je rekao, to što se ne poštuju postojeći zakoni, a da se poštuju godišnje bi bilo spašeno 3-4 hiljade života, broj prijema u bolnice zbog respiratornih tegoba manji za 2.000, broj srčanih tegoba manji za 1.500…
„Šteta zagađenog vazduha izražena u novcu je oko 1,5 milijardi evra, a ugradnja filtera na svim državnim firmama i energetskim postrojenjima košta manje od jedne milijarde evra. Sve ovo su podaci iz Programa zaštite vazduha koji je pripremilo Ministarstvo zaštite životne sredine, ali koji neće da usvoji”, naveo je on.
Krstić: Smederevo je nekada bilo poznato po grođžu, a danas po najvišoj stopi obolelih od raka
Đurđević je istakao da se građani četiri godine okupljaju, a nijedna mera da se zagađenje vazduha smanji nije primenjena, nadležni samo pričaju priče.
„Kažu nam ili zdravlje ili plata, e pa hoćemo i jedno i drugo jer znamo da je to moguće“, poručio je Đurđević.
Prisutnima se obratio i Nikola Krstić, iz smederevske organizacije Tvrđava, koji je rekao da dolazi iz grada koji ima svetlu istoriju i koji je bio prestonica Srbije, koji je bio poznat po vinu i grožđu.
„A, sada je poznat po crvenoj prašini koja nam pada po plastenicima i po glavama ljudi, po najvišoj stopi obolelih od raka koja je slična kao u Boru. Da li je to naša budućnost u koju verujemo!?“, zapitao je građane Krstić.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.