OIE

Firme u Hrvatskoj će plaćati i do 80% manju naknadu za podsticanje OIE

Firme-Hrvatska-naknada-za-OIE-smanjenje

Slika: Pixabay

Objavljeno

19.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Energetski intenzivne kompanije u Hrvatskoj moći će na godišnjem nivou da uštede do deset miliona evra tako što će plaćati manju naknadu za obnovljive izvore energije.

Evropska komisija je, u skladu s pravilima EU o državnoj pomoći, odobrila hrvatsku šemu za smanjenje naknade za OIE, koju plaćaju energetski intenzivne kompanije. Uredbu o ovoj šemi pripremilo je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u aprilu prošle godine.

Podrška OIE u Hrvatskoj trenutno se finansira iz naknade koju potrošači električne energije na svojim računima plaćaju na osnovu njihove potrošnje. Inače, pre mesec dana Vlada Hrvatske donela je uredbu o kvotama za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, čime su uvedene aukcije.

Kompanijama naknada može da bude smanjena najviše 80%

Šema koja će se primenjivati do 31. decembra 2021. imaće privremeni godišnji budžet od deset miliona evra, i moći će da ga koriste firme aktivne u Hrvatskoj u sektorima koji su posebno energetski intenzivni, što znači sa većom potrošnjom električne energije, i koji su više izloženi međunarodnoj trgovini, saopštila je Evropska komisija.

Korisnici ove šeme mogu da dobiju smanjenje naknade od najviše 80%.

Smanjenje naknade biće moguće samo za energetski intenzivne kompanije izložene međunarodnoj trgovini

Hrvatska je, takođe, Evropskoj komisiji na odobravanje podnela i plan prilagođavanja kako bi sa pravilima o državnoj pomoći uskladila nivoe umanjenja koje su dobile firme od 2013.

Slovenija je privremeno ukinula plaćanje naknade

Evropska komisija je saopštila da smanjenje može biti odobreno samo energetski intenzivnim kompanijama izloženim međunarodnoj trgovini, u skladu sa zahtevima Smernica o državnoj pomoći za zaštitu životne sredine i energetiku 2014-2020.

Inače, Slovenija je u martu privremeno oslobodila domaćinstva i male firme od obaveze plaćanja naknade iz koje se finansiraju subvencije proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora.

Početkom aprila Federacija Bosne i Hercegovine odlučila je da naknadu u drugom i trećem kvartalu održi na istom nivou kao i u prvom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

energetska zajednica oporezivanje co2 procena uticaja modeli

EU predložila članicama Energetske zajednice četiri modela za oporezivanje CO2

19. jun 2020. - Evorpska komisija je predstavila Procenu uticaja uspostavljanja sistema za trgovanje emisijama u Energetskoj zajednici na Ministarskom savetu

nemacka struja miks uvoz cene

Nemačka u 2024. imala dosad najzeleniji miks za proizvodnju struje, cena niža 15 odsto

19. jun 2020. - Neto proizvodnja struje iz obnovljivih izvora za javno snabdevanje dostigla je rekordnih 62,7 odsto u 2024, pokazala je analiza ISE instituta

Rusija Ukrajina kompresorsku stanicu Turski tok

Rusija objavila da je Ukrajina napala kompresorsku stanicu za Turski tok

19. jun 2020. - Rusija je objavila da je njena protivvazdušna odbrana oborila dronove kojima je Ukrajina napala kompresorsku stanicu za Turski tok

WindEurope EU ne gradi ni pola neophodnih kapaciteta iz vetra

WindEurope: EU ne gradi ni pola neophodnih kapaciteta iz vetra

19. jun 2020. - Iz vetra se podmiruje petina potreba za električnom energijom u Evropi, ali ne gradi se dovoljno vetroparkova, objavio je WindEurope