Otpad

Finalista clim@ konkursa Episome zadobija klijente za preradu papirnog mulja

Finalista clima konkursa Episome zadobija klijente za preradu papirnog mulja

Foto: Episome Biotechnologies

Objavljeno

15.01.2020.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.01.2020.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Industrija hartije svake godine gubi tri milijarde evra na uklanjanje otpada i vezane kazne i naknade. Fabrika srednje veličine ostaje bez sedam miliona evra godišnje. Episome Biotechnologies, startap osnovan u Turskoj, uspeo je da premosti jednu od glavnih stavki preradom papirnog mulja uz pomoć enzima.

Razvio je postupak rastavljanja nusprodukta na bio-gas i organsko đubrivo, što mu je osiguralo mesto među finalistima takmičenja clim@ pre dve godine. Episomeovi predstavnici kažu da im je to pomoglo da dopru do više naručilaca. Odlučni su da se ne zaustave na preradi papirnog mulja.

Inženjerka proizvodnje Elif Afadžan ukazuje na mogućnost da se rešenje primeni na drugi celulozni otpad, poput onog u šumarstvu i poljoprivredi. Ona je istakla da je učešće u konkursu clim@, u organizaciji Fonda za zeleni razvoj ili GGF, omogućilo povezivanje s drugim novim firmama i razgovore o zelenoj energiji i saradnji.

Episome je dobio finansijsku podršku od fonda Diffusion Capital Partners (DCP) i učestvovao u programu ubrzavanja transfera tehnologije Univerziteta Istanbul šehir – Şehir TTO Technology Transfer Accelerator Program. Sledeća je bila organizacija za razvoj malih i srednjih preduzeća Kosgeb i rad u okviru njenih projekata R&D Innovation Support i Industrial Application Support.

U međuvremenu, Episome Biotech je osmislio sistem Epicellulyse XT, zasnovan na enzimu koji se zove celulaza. Kompanija je krenula 2014. iz Gebzea, a kasnije je registrovala poslovnu jedinicu u Kembridžu u Ujedinjenom Kraljevstvu.


Elif Afacan Episome Biotech waste paper sludgePreporučili bismo prijavljivanje na takmičenje clim@ s ciljem da se podigne svest o kompanijama u oblasti zelene energetike i da se pokrene sinergija između kompanija koje rade u toj delatnosti.

Elif Afadžan, inženjerka proizvodnje u startapu Episome


Afadžan je kazala da je krajnji cilj učiniti ovu tehnologiju „validnom i neprolaznom“ i otkrila da firma nema ambicija da izbaci istraživanje i razvoj iz vidokruga. Episome je aktivan u Nemačkoj i Holandiji.

Po njenim rečima, ima mesta za širenje u preradi otpadnog papirnog mulja u Zapadnoj Evropi, dok su Švedska, Finska, Sjedinjene Države i Indonezija atraktivna tržišta. Razvijene zemlje su regulisale sektore obnovljivih izvora energije i ohrabruju korišćenje ostataka iz proizvodnje u tu svrhu, objasnila je inženjerka proizvodnje.

Važna karakteristika papirnog mulja je što sadrži vodu. On zagađuje i jedini drugi način da nestane je da se spaljuje. U Episomeovim tankovima, bakterije jedan dan prerađuju nusproizvod i omogućavaju prikupljanje bio-gasa i uštedu energije.

Episome Biotechnologies waste paper sludge processingUlaganje je veoma važno za ubrzanje procesa rasta startapova te da se tehnologija komercijalizuje i da se obezbedi neophodni novčani tok. Ukazale su nam se neke prilike na polju integracija i akvizicija. S vremena na vreme dobijamo ponude“, izjavila je Afadžan.

Vizija održivosti u ovoj delatnosti navela je Bahadira Kilinča i Murata Balabana, prijatelje iz Ataturkovog naučnog liceja odnosno srednje škole, Atatürk Fen Lisesi, da pokrenu partnerstvo u biotehnologiji. Na početku je to bio mali tim u laboratoriji.

Episome je kasnije uspeo da podigne probno postrojenje u fabrici Modern Karton u Čorluu i počeo da vrednost dodaje iz proizvođačevog papirnog mulja. Uprava firme tvrdi da teku pregovori s brojnim mogućim partnerima širom sveta.

Tagovi: , ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

severna makedonija novi zakoni energetika oie cms Marija Filipovska Jelcic

Marija Filipovska Jelčić, CMS: Šta donose novi energetski zakoni Severne Makedonije

15. januar 2020. - Marija Filipovska Jelčić objasnila je za Balkan Green Energy News novine koje donose zakoni o energetici i obnovljivim izvorima energije

Svetski dan vetra 2025: energija vetra otvara nova radna mesta

Svetski dan vetra 2025: energija vetra otvara nova radna mesta

15. januar 2020. - Svetski dan vetra obeležava se svakog 15. juna sa ciljem podizanja svesti o važnosti vetra kao obnovljivog izvora energije

U Finskoj puštena u rad najveća baterija od peska u svetu

15. januar 2020. - Baterija od peska je sistem visokotemperaturnog skladištenja toplotne energije, a njen idejni tvorac je startap Polar Night Energy

srbija suncarlito beta solar tokeni subotica solarna elektrana

SunCarlito Beta emitovao digitalne tokene za finansiranje solarne elektrane kod Subotice

15. januar 2020. - U veoma kratkom periodu ovo je druga ponuda digitalnih tokena - inovativnog načina finansiranja - u sektoru energetike u Srbiji