Energetska efikasnost

Evropski parlament podržao masovnu energetsku obnovu zgrada i program za krovne solarne elektrane

energetska obnova zgrada krovne solarne elektrane

Foto: Pixabay/epicantus

Objavljeno

21.09.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

21.09.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Evropski parlament je usvojio izveštaj o maksimalnom iskorišćavanju potencijala za energetsku efikasnost zgrada u Evropskoj uniji, u kom se poziva na bržu i temeljniju obnovu zgrada i pokretanje programa podrške postavljanju krovnih solarnih elektrana.

Izveštaj, koji je Evropski parlament usvojio na predlog Odbora Evropskog parlamenta za industriju, istraživanja i energetiku, ima za cilj da pomogne da fond zgrada EU dostigne klimatsku neutralnost do 2050. godine. Poziv na obnovu zgrada i povećanje broja krovnih solarnih elektrana u skladu je sa inicijativom Talas renoviranja (Renovation Wave), koju Evropska komisija treba da predstavi 14. oktobra.

Udeo zgrada u ukupnoj potrošnji energije u EU je 40%, a u ukupnim emisijama ugljen-dioksida 36%, što ih čini najvećim potrošačem energije, ali i sektorom sa značajnim potencijalom za smanjenje potražnje za energijom, navodi se u saopštenju organizacije Climate Action Network (CAN) Europe.

Oko 75% zgrada u EU su energetski neefikasne

Trenutno je oko 75% zgrada u EU energetski neefikasno, a pritom će skoro 80% postojećih zgrada još uvek biti u upotrebi 2050. godine, piše na sajtu Evropske komisije.

CAN Europe je pozvao komisiju da pooštri regulativu i uvede standarde za minimalnu energetsku efikasnost, kako bi rešila problem energetski najneefikasnijih zgrada, kao i da obezbedi finansijsku i tehničku podršku za prevazilaženje prepreka pri sprovođenju planiranih mera.

Obnova zgrada bi takođe mogla pomoći u pokretanju privrede nakon krize izazvane pandemijom oboljenja COVID-19, navodi CAN Europe.

Izveštaj podržava i pokretanje evropskog programa podrške za krovne solarne elektrane

Usvojeni izveštaj podržava i pokretanje evropskog programa podrške za krovne solarne elektrane, s ciljem da se iskoristi potencijal za proizvodnju električne energije, koji je procenjen na 680 TWh godišnje.

Program takođe promoviše postavljanje fotonaponskih sistema integrisanih u zgrade (BIPV). Postavljanje solarnih elektrana na slobodan prostor na krovovima zgrada bi moglo dovesti do smanjenja emisija CO2 za sedam miliona tona godišnje, kao i otvaranja novih radnih mesta i postizanja održivog razvoja u skladu sa Evropskim zelenim planom, navodi SolarPower Europe.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Nagrada-Liderka-odrzive-energetike-ministarki-Dubravki-Dedovic-Djedovic-Handanovic

Nagrada Liderka održive energetike uručena ministarki Dubravki Đedović Handanović

21. septembar 2020. - Predsednica CPOR-a i suosnivač mreže žena WISE Srbija Branislava Jovičić uručila je nagradu Liderka održive energetike ministarki Dubravki Đedović Handanović

WISE konferencija

WISE Srbija: Žene kao liderke energetske tranzicije nisu mit, već realnost

21. septembar 2020. - Konferenciju Žene Srbije u održivoj energetici – lidersto za energetsku tranziciju organizovala je WISE Srbija mreža žena

eihp nzeb building Vesna Bukarica, Drazen Jaksic Margareta Zidar

Obnova poslovne zgrade Energetskog instituta Hrvoje Požar za standard gotovo nulte energije

21. septembar 2020. - Obnova poslovne zgrade je deo većeg projekta "Osnivanje nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)"

Toplotne pumpe su dvostruko efikasnije od grejanja na fosilna goriva

Toplotne pumpe su dvostruko efikasnije od grejanja na fosilna goriva

21. septembar 2020. - Toplotne pumpe su dvostruko efikasnije od grejanja na fosilna goriva i na nižim temperaturama, pokazala je nova studija