Evropska komisija usvojila je prvi mrežni kod Evropske unije za sajber bezbednost u sektoru električne energije.
Mrežni kod će podržati visok, zajednički nivo sajber bezbednosti za prekograničnu razmenu električne energije u Evropi, saopštila je Evropska komisija. Ovaj akt je, kako je navela, važan korak za poboljšanje sajber otpornosti kritične energetske infrastrukture i usluga EU.
Sajber bezbednost u energetsici je sve važnija i u regionu, s obzirom da su hakeri već “napali” slovenačku, crnogorsku i srpsku elektroprivredu.
Kod koji je usvojila EU je predviđen Uredbom o električnoj energiji (EU) 2019/943 i Akcionim planom EU za 2022. za digitalizaciju energetskog sistema.
Mrežni kod ima za cilj da uspostavi periodičnu procenu rizika za sajber bezbednost u sektoru električne energije. Procene imaju za cilj sistematsko identifikovanje subjekata koji obavljaju digitalizovane procese sa kritičnim ili velikim uticajem na prekogranične tokove električne energije, njihove sajber-bezbednosne rizike, a zatim i neophodne mere za ublažavanje.
Nova pravila će promovisati zajedničku akciju
Kod uspostavlja model upravljanja koji koristi i usklađen je sa postojećim mehanizmima u horizontalnom zakonodavstvu EU, posebno u okviru revidirane Direktive o bezbednosti mreža i informacija (NIS2), saopštila je Komisija.
Nova pravila će promovisati zajedničku akciju uz poštovanje postojećih praksi i investicija koliko god je to moguće.
Novi model upravljanja može da razvija, prati i redovno preispituje metodologije različitih zainteresovanih strana, uzimajući u obzir trenutne mandate različitih tela kako u sistemu sajber bezbednosti tako i u regulatornim sistemima za električnu energiju, Komisija je saopštila.
Akt je usvojen nakon opsežnog procesa konsultacija
Akt je usvojen nakon širokih konsultacija sa relevantnim zainteresovanim stranama, uključujući doprinose organizacija ENTSO-E, EU ODS i ACER. Konsultacije su uključile i četvoronedeljni period za slanje komenara javnosti krajem prošle godine.
Regulativa je prosleđena Savetu i Evropskom parlamentu koji imaju rok od dva meseca za komentare, koji se može produžiti za još dva meseca. Kada isteknu svi ti rokovi mrežni kod stupa na snagu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.