Evroparlamentarci, njih 26, uputili su pismo Evropskom komesaru za proširenje u kom upozoravaju na štetu po životnu sredinu koju će izazvati industrijski projekti kineskih kompanija u Srbiji, kao i na “sve veći uticaj” Kine u ovoj balkanskoj zemlji.
Inicijatori pisma su Miriam Lexmann, evroposlanica iz Slovačke, i Reinhard Biitikofer iz nemačke stranke Zelenih, a koji su oboje kopredsedavajući organizacije Međuparlamentarna alijansa za Kinu (Inter-Parliamentary Alliance on China – IPAC). U njemu evroparlamentarci konkretno skreću pažnju na industrijske projekte kineskih kompanija u Smederevu, Boru, Kostolcu i Zrenjaninu, a komesar Olivér Várhelyi se poziva da podseti srpsku vladu da treba da poštuje domaće zakone, kao i pravila EU u vezi sa procesom pristupanja.
Građani i ekološke organizacije u Srbiji izražavaju sličnu zabrinutost u vezi sa kineskim projektima
Građani i ekološke organizacije u Srbiji, kao i u širem regionu, izražavaju sličnu zabrinutost u vezi sa kineskim projektima i već su organizovani protesti zbog njihovog uticaja na životnu sredinu i kršenja srpskih zakona. U septembru 2020. godine, osam organizacija za zaštitu životne sredine iz Jugoistočne Evrope uputilo je zahtev EU da se više angažuje po ovom pitanju.
Kineski projekti u Srbiji podižu zagađenje vazduha na “drastične nivoe”
Evroparlamentarci upozoravaju da projekti kineskih kompanija u teškoj industriji u Srbiji podižu zagađenje vazduha na “drastične” nivoe, a ugrožen je i kvalitet pijaće vode, što ozbiljno ugrožava zdravlje velikog broja ljudi koji žive u blizini tih postrojenja.
U pismu takođe piše da “kineskim investicijama nedostaje transparentnost i održivost” i da one proizvode štetu po životnu sredinu, a srpske vlasti se pozivaju da urade nešto po pitanju uticaja ovih investicija.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.