Eurelectric je novoj Evropskoj komisiji predložio niz mera za pitanje ultraniskih i negativnih cena električne energije, a istovremeno učestalih skokova. Glavna rešenja su u elektrifikaciji, razvoju fleksibilnosti na masovnom nivou i osmišljavanju mehanizama podrške koji bi odražavali realno stanje u sistemu, saopštila je ta organizacija. Izveštaj donosi i preporuke za segment prozjumera.
Donosioci odluka u Briselu su ovih dana u najvećoj meri usredsređeni na visoke troškove za energente, ali negativnim cenama struje treba posvetiti sličnu pažnju, smatraju u organizaciji Eurelectric – Uniji elektroenergetske industrije. To telo je navelo da ne postoji jednoobrazno rešenje, već da treba primeniti skup alatki.
U svom poslednjem dokumentu o stanovištu, Eurelectric tvrdi da nova Evropska komisija može da istovremeno ublaži visoke i negativne cene. Predlaže da se elektrifikacija ubrza, uz masovno uvođenje postrojenja za skladištenje i rešenja za fleksibilnost. Pritom, navedeno je, potrebni su mehanizmi podrške proizvodnji energije iz obnovljivih izvora koji bi podsticali reagovanje na promenu uslova na tržištu.
Evropa je 2024. doživela nezabeležen porast broja sati sa tržišnim cenama struje u negativnoj teritoriji – samo do kraja avgusta je izbrojano 1.031. Radi poređenja, zbir za celu prošlu godinu je iznosio 821, a 2018. je zabeleženo 154 sata u minusu.
Negativne cene podstiču potražnju, investicije u fleksibilnost, ali donose neizvesnost projektima elektrana
Sve češći slučajevi poniranja cena ispod nule imaju i svoje dobre i loše efekte na investicije u energetici, objašnjeno je u izveštaju. S jedne strane, jačanje proizvodnje zelene energije pritiska cene naniže za potrošače. Negativne cene su pritom podsticaj za razvoj projekata za skladištenje energije i uvođenje mehanizama za fleksibilnost te za potražnju odgovarajuću varijabilnoj proizvodnji zavisnoj od vremenskih uslova – prevashodno sunca i vetra – a kod nje su operativni troškovi u suštini niski.
Međutim, vremenom tako slabi predvidljivost za investicije u proizvodnju struje iz obnovljivih izvora.
Uzroci ovog fenomena se u Evropi razlikuju od tržišta do tržišta, ali jedan je zajednički. Reč je o kombinaciji meteoroloških uslova pri kojoj snabdevanje strujom jača, ali u trenutku kada je potražnja niska, na primer tokom praznika. Među drugim faktorima su lokalne specifičnosti i okolnosti po zemljama.
Elektrifikacija pogoduje energetskoj efikasnosti, na duži rok obara ukupne troškove na ime energenata
Na navedena tri načina da se ublaže negativne cene, i umanji broj slučajeva kada se javljaju, deluje se i na tržišne mehanizme koji dovode do naglog uspona cena, napominje Eurelectric.
Potreban je akcioni plan za elektrifikaciju koji pogoduje potražnji kakva može biti zadovoljena obilnim prilivom zelene struje, da se poboljša energetska efikasnost i da potrošači tako umanjuju svoju potražnju za energijom, a onda i račune, piše u dokumentu.
Cenovni signali koji podstiču reagovanje na polju proizvodnje i potrošnje bi bolje uskladili ta dva faktora i kreirali povoljan ambijent za ulaganja u kapacitete za jeftiniju čistu i zelenu energiju
„Treba da radimo na izvorima fleksibilnosti na masovnom planu i to za intervale varirajućeg trajanja, kako bismo dali svrhu bogatoj ali promenljivoj proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora, pa bi usklađivanje nivoa snabdevanja sa potražnjom ograničilo negativne cene, a visoke cene bi bile ublažene omogućavanjem jeftinije proizvodnje čiste i obnovljive energije za pokrivanje većeg dela potražnje kod potrošača. Treba nam odgovarajuće ustrojstvo mehanizama za podršku, tako da odražava realnosti sistema. Reč je o responzivnim cenovnim signalima, koji podstiču reagovanje u pravcu boljeg usklađivanja snabdevanja i potrošnje i tako kreiraju povoljan ambijent za ulaganja u kapaciteta za jeftiniju čistu i zelenu energiju“, ističu u navedenoj organizaciji.
Tržišni okvir koji daje podstrek investiranju u resurse fleksibilnosti poput skladištenja energije i reagovanja-odziva na strani potražnje jeste neophodan za balansiranje snabdevanja i potražnje, i to pogotovo usled sve većeg ulaženja energije iz obnovljivih izvora u sistem i zagušenja prekograničnih veza, saopštio je Eurelectric.
Prozjumere treba motivisati da prilagođavaju svoju proizvodnju, potražnju
Među faktorima za javljanje ultraniskih i negativnih cena jeste visok udeo prozjumera koji ne reaguju na kratkoročne promene na tržištu.
Domaćinstva sa vlastitim fotonaponskim sistemima mogu direktno da isporučuju energiju u mrežu bez obzira na visinu tržišnih cena, zahvaljujući režimu neto merenja, neprelivanja promena u veleprodajnim cenama i nedostatka kontrole iz operatora sistema, a i usled neupućenosti u cene, naglašavaju autori. Kada znatan udeo proizvodnih kapaciteta ne reaguje na cenovne signale na tržištu, to može da dovede do javljanja negativnih cena, napomenuli su.
Prozjumerima se često ne ispostavljaju troškovi na ime smetnji u mreži koje izaziva njihov višak energije
Ova problematika je posebno izražena u Rumuniji, kao i u Nemačkoj, gde po zvaničnim podacima dve trećine novog solarnog kapaciteta, instaliranog od početka godine, čine sistemi pojedinačne snage do stotinu kilovata za koje je garantovana dvadesetogodišnja fiksna fidin tarifa. Bez odgovarajućeg podstreka da se ograniči isporuka struje u mrežu ili da se pojača potrošnja u lokalu, na tom nivou viškovi mogu da dodatno porastu.
Prozjumeri mahom ne moraju da snose troškove na ime smetnji u mreži koje izaziva njihov višak energije, pa to umanjuje njihovu motivaciju da prilagođuju proizvodnju ili potrošnju, ističe Eurelectric. Takođe je ukazao na potrebu za pametnom infrastrukturom i tarifama za struju. Brojila koja očitavaju podatke u realnom vremenu informišu učesnike u elektroenergetskom sistemu o tome kako treba da reaguju, podseća ovo telo.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.