Klimatske promene

EU dozvolila uvoznicima da odlože dostavljanje CBAM izveštaja

EU-uvoznicima-odloze-dostavljanje-CBAM-izvestaja

Foto: Usertrmk on Freepik

Objavljeno

31.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zbog poteškoća nastalih tehničkim kvarom, kompanije u Evropskoj uniji obuhvaćene CBAM-om, prekograničnom taksom na emisije ugljen-dioksida, mogu da zatraže da im se rok da podnesu prvi kvartalni izveštaj produži za do 30 dana. U prelaznoj fazi nema naplate, ali kazne u ovom sistemu već postoje.

EU je u oktobru započela prelazni period u primeni Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM). Uvoznici električne energije, aluminijuma, cementa, đubriva, vodonika, gvožđa i čelika moraće od 2026. da plaćaju porez na ime emisija gasova s efektom staklene bašte iz procesa proizvodnje.

Njihovi snabdevači iz takozvanih trećih zemalja, uključujući one na Zapadnom Balkanu i Tursku, već su obavezni da mere svoje emisije i šalju podatke svojim kupcima u EU, uvoznicima, koji predaju kvartalne izveštaje za CBAM. Rok za četvrto tromesečje 2023. ističe danas. Ipak, Evropska komisija je upravo odobrila odlaganje kompanijama u EU na koje je uticao tehnički kvar u sistemu.

Kvar poremetio carinske sisteme, CBAM registar

Proizvođači pomenute robe i struje u 27-članom bloku država već plaćaju klimatsku taksu kroz Sistem za trgovanje emisijama – EU ETS. To njihovim konkurentima u trećim zemljama daje prednost, a pomoću CBAM-a nju EU želi da ispegla. Zamisao je da se troškovi preliju na izvoznike u EU koji u svojim zemljama ne plaćaju ekvivalentan porez na ugljenik.

Evropska komisija je saopštila da neke kompanije nisu uspele da pošalju podatke i izveštaje relevantne za CBAM i sistem ICS2 za registraciju uvoznog tereta unapred. Tehnički kvar je poremetio više carinskih sistema u EU, a među njima i ICS2, kao i rad CBAM registra.

Bez kazni dok se ne sprovede postupak ispravki

Podnosioci deklaracija koji su imali poteškoća pri slanju i još nisu dostavili svoj kvartalni CBAM izveštaj mogu da preko prelaznog registra od 1. februara zatraže odlaganje do 30 dana, objašnjavaju u izvršnom telu EU.

Ukoliko je do kašnjenja u predaji CBAM izveštaja došlo usled sistemskih greški, to se samo po sebi računa u opravdani razlog, ukoliko obveznici dokumentaciju predaju čim tehnički kvarovi budu otklonjeni. U svakom slučaju, nadležne državne uprave ih neće kažnjavati dok ne prođu proces ispravki.

On omogućava obveznicima da do 31. jula dostave opravdanja i isprave bilo kakve moguće netačnosti u prva tri tromesečna izveštaja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

31. januar 2024. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

31. januar 2024. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Prioriteti za dekarbonizaciju elektroenergetske mreze u fokusu druge konferencije Regionalna razmena energije

Prioriteti u dekarbonizaciji strujne mreže u fokusu druge konferencije Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru

31. januar 2024. - Konferencija Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru okupila je predstavnike tehničkih i regulatornih institucija

srbija solar djedovic zivkovic petka kostolac

Solar u Srbiji dostigao 166 MW, cifre se menjaju na dnevnom nivou

31. januar 2024. - Kapacitet solarnih elektrana je samo u poslednja tri meseca povećan za skoro 24 MW, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike