Klimatske promene

EU dozvolila uvoznicima da odlože dostavljanje CBAM izveštaja

EU-uvoznicima-odloze-dostavljanje-CBAM-izvestaja

Foto: Usertrmk on Freepik

Objavljeno

31.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zbog poteškoća nastalih tehničkim kvarom, kompanije u Evropskoj uniji obuhvaćene CBAM-om, prekograničnom taksom na emisije ugljen-dioksida, mogu da zatraže da im se rok da podnesu prvi kvartalni izveštaj produži za do 30 dana. U prelaznoj fazi nema naplate, ali kazne u ovom sistemu već postoje.

EU je u oktobru započela prelazni period u primeni Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM). Uvoznici električne energije, aluminijuma, cementa, đubriva, vodonika, gvožđa i čelika moraće od 2026. da plaćaju porez na ime emisija gasova s efektom staklene bašte iz procesa proizvodnje.

Njihovi snabdevači iz takozvanih trećih zemalja, uključujući one na Zapadnom Balkanu i Tursku, već su obavezni da mere svoje emisije i šalju podatke svojim kupcima u EU, uvoznicima, koji predaju kvartalne izveštaje za CBAM. Rok za četvrto tromesečje 2023. ističe danas. Ipak, Evropska komisija je upravo odobrila odlaganje kompanijama u EU na koje je uticao tehnički kvar u sistemu.

Kvar poremetio carinske sisteme, CBAM registar

Proizvođači pomenute robe i struje u 27-članom bloku država već plaćaju klimatsku taksu kroz Sistem za trgovanje emisijama – EU ETS. To njihovim konkurentima u trećim zemljama daje prednost, a pomoću CBAM-a nju EU želi da ispegla. Zamisao je da se troškovi preliju na izvoznike u EU koji u svojim zemljama ne plaćaju ekvivalentan porez na ugljenik.

Evropska komisija je saopštila da neke kompanije nisu uspele da pošalju podatke i izveštaje relevantne za CBAM i sistem ICS2 za registraciju uvoznog tereta unapred. Tehnički kvar je poremetio više carinskih sistema u EU, a među njima i ICS2, kao i rad CBAM registra.

Bez kazni dok se ne sprovede postupak ispravki

Podnosioci deklaracija koji su imali poteškoća pri slanju i još nisu dostavili svoj kvartalni CBAM izveštaj mogu da preko prelaznog registra od 1. februara zatraže odlaganje do 30 dana, objašnjavaju u izvršnom telu EU.

Ukoliko je do kašnjenja u predaji CBAM izveštaja došlo usled sistemskih greški, to se samo po sebi računa u opravdani razlog, ukoliko obveznici dokumentaciju predaju čim tehnički kvarovi budu otklonjeni. U svakom slučaju, nadležne državne uprave ih neće kažnjavati dok ne prođu proces ispravki.

On omogućava obveznicima da do 31. jula dostave opravdanja i isprave bilo kakve moguće netačnosti u prva tri tromesečna izveštaja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

31. januar 2024. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

31. januar 2024. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

31. januar 2024. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

31. januar 2024. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti