Električna energija

EPCG potpisao ugovor za izradu projekta za HE Kruševo

epcg krusevo institut jaroslav cerni bulatovic vuckovic

Ivan Bulatović i Dejan Vučković (foto: EPCG)

Objavljeno

02.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore i Institut za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ dogovorili su nastavak sprovođenja projekta hidroelektrane Kruševo, koji je trenutno jedan od najvažnijih projekata u crnogorskoj energetici.

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i Institut za vodoprivredu Jaroslav Černi potpisali su Ugovor za izradu projekta i izvođenje detaljnih geoloških radova za Hidroelektranu Kruševo, saopštila je državna elektroprivreda.

Ugovor su potpisali izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović i izvršni direktor Instituta „Jaroslav Černi“ Dejan Vučković.

Projekat HE Kruševo, sa instalisanom snagom od 82 MW i procenjenom godišnjom proizvodnjom od 170 GWh, predstavlja stratešku investiciju koja će osnažiti energetski sistem Crne Gore, saopštio je EPCG.

Hidroelektrana je pomenuta kao zajednički projekat EPCG sa EDF-om

Na osnovu Studije iskorišćenja hidroenergetskog potencijala reke Pive, usvojene 2023. godine, HE Kruševo prepoznata je kao optimalno rešenje za valorizaciju vodnih resursa na uzvodnoj lokaciji koja je u potpunosti na teritoriji Crne Gore.

EPCG smatra da projekat neće samo povećati proizvodnju čiste energije, već će i značajno doprineti pružanju sistemskih i pomoćnih usluga za stabilnost mreže, jačajući energetsku sigurnost Crne Gore i regiona.

Važnost HE Kruševo, kako navode u kompaniji, dodatno je potvrđena kroz strateško partnerstvo EPCG sa francuskom kompanijom EDF. Memorandum o razumevanju, potpisan 20. septembra, otvara vrata intenzivnoj saradnji i razmeni ekspertize kako u hidroenergetici, tako i u oblasti obnovljivih izvora energije, naveo je EPCG.

Kao fokus saradnje dve kompanije navedena je hidroenergetika, a hidroelektrane Kruševo i Ćehotina navedene su kao projekti koje bi EPCG mogao da izgradi sa EDF-om.

„HE Kruševo je finale“

Gradnju HE Kruševo najavio je još 2019. bivši premijer Duško Marković. U julu 2022. EPCG je raspisao tender za izradu studije iskorišćenja hidroenergetskog potencijala reke Pive radi gradnje ove hidroelektrane Kruševo, a u novembru je potpisala ugovor sa konzorcijumom koji čine Jaroslav Černi i firma Gruner Stucky iz Švajcarske.

Pre desetak dana ministar energetike Saša Mujović je prilikom početka gradnje vetroparka Gvozd izjavio da Crna Gora pravi veoma važne korake ka finalu, a finale je Kruševo. On veruje da će u naredne dve godine projekat biti pokrenut.

Kruševo je i na vladinom spisku za finansiranje iz Plana rasta EU za Zapadni Balkan.

Milutin Đukanović, predsednik Odbora direktora EPCG, nedavno je izjavio da je ukupna vrednost projekta procenjena na 160 miliona evra. EPCG je pripremila detaljan pregled daljih potrebnih koraka sa ciljem potpisivanja ugovora o izvođenju radova u 2026, naveo je on.

Potpisivanju Ugovora prisustvovali su i izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije Ivan Mrvaljević, menadžer projekta Nebojša Grbović, kao i predstavnik Instituta Srđan Kostić.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

2. decembar 2024. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

2. decembar 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

2. decembar 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

2. decembar 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW