Električna energija

EPCG će prepoloviti minimalnu cenu za prodaju 10 odsto udela

EPCG prepoloviti minimalnu cenu prodaju 10 odsto udela

Foto: EPCG

Objavljeno

15.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Posle dva neuspela kruga prodaje udela od deset odsto svojih akcija, Elektroprivreda Crne Gore je saopštila da vlada može da odluči da postupak nastavi putem aukcije po pravilima Montenegroberze za jednog ili više potencijalnih kupaca, ili kontinuiranom prodajom na slobodnom tržištu.

EPCG-u ponestaje vremena da proda paket od 10 odsto svojih akcija kojeg je otkupila od ranijeg manjinskog suvlasnika A2A. Drugi javni poziv za novog partnera se ponovo okončao bez ijedne ponude, pa crnogorski državni proizvođač uglja i električne energije namerava da promeni pristup.

Za početak, kompanija je otkrila da je voljna da udeo proda po ceni od najmanje 4,49 evra po akciji, što bi paket učinilo vrednim 53 miliona evra. U poslednjoj propaloj rundi je tražila 8,63 evra po deonici. Međutim, trenutna cena na Montenegroberzi je samo 3,51 evro po akciji.

Postoji opcija kontinuirane prodaje akcija na Montenegroberzi

EPCG je saopštio da bi vlada trebalo što pre da odluči da li da se sprovede aukcija, u skladu s pravilima Montenegroberze, za prodaju jednom kupcu ili više njih, ili da dozvoli kompaniji da kontinuirano prodaje rečene deonice na slobodnom tržištu. Prva dva pokušaja su bila za blok transakciju, gde bi kupac bio samo jedan.

EPCG mora da proda udeo od 10 odsto akcija kojeg je otkupio od bivšeg manjinskog suvlasnika A2A ili da otpiše paket

Jedina preostala varijanta je otpis ovog udela u kapitalu. Njega je kompanija 2019. platila 52,9 miliona evra, a knjigovodstvena vrednost mu je 77 miliona evra. Rok da te akcije promene vlasnika ističe 26. septembra. One sada ne nose pravo glasa.

EPCG viđen da preuzme Željezaru

Sedište EPCG-a je u Nikšiću, drugom gradu po veličini u Crnoj Gori. Upravlja nad elektranama ukupnog kapaciteta 877 megavata. Kompanija je vlasnik termoelektrane Pljevlja, jedine u zemlji, kao i hidroelektrana Perućica i Piva i još pet malih hidrocentrala.

Inače, premijer Dritan Abazović je danas izjavio da je EPCG dobio zeleno svetlo da počne pregovore sa turskom kompanijom Tosçelik o mogućem preuzimanju Železare Nikšić, koja je u njenom vlasništvu. Odbor zaposlenih je ukazao na razrađen projekat za izgradnju solarne elektrane za sopstvene potrebe u krugu čeličane.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

15. avgust 2022. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

15. avgust 2022. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

15. avgust 2022. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

15. avgust 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima