OIE

Energetska zajednica pravi regionalni sistem za garancije porekla struje

Energetska zajednica regionalni sistem garancije porekla struje

Foto: Armtraveller from Pixabay

Objavljeno

26.01.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.01.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sekretarijat Energetske zajednice je pokrenuo projekat za uvođenje integrisanog elektronskog sistema za garancije porekla – sertifikate koji omogućuju kupcima da izaberu električnu energiju iz obnovljivih izvora.

Ugovorne strane Energetske zajednice bi uskoro mogle da dobiju regionalni elektronski sistem za upravljanje izdavanjem, prenosom i poništavanjem garancija porekla (GO) u skladu s propisima i načelima Evropske unije. Sekretarijat te organizacije je objavio da je pokrenuo projekat za lansiranje te alatke za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Gruziju, Kosovo*, Severnu Makedoniju, Moldaviju, Crnu Goru i Ukrajinu.

Elektromreža Srbije (EMS), operator prenosnog sistema i izdavač garancija, priključila se evropskoj platformi AIB Hub 2020. godine. Najavljeni integrisani regionalni sistem će omogućiti svakoj ugovornoj strani da istovremeno vodi nacionalni registar i trguje GO-ovima na regionalnom nivou, navode u sekretarijatu.

Sistem će omogućiti svakoj ugovornoj strani da istovremeno vodi nacionalni registar i trguje GO-ovima na regionalnom nivou

GO sertifikati su dokumenti u elektronskom obliku koji dokazuju krajnjim potrošačima da je određena količina struje proizvedena iz obnovljivih izvora.

„Garancije porekla mogu biti prelomna tačka koja će pokrenuti nove investicije u obnovljivu energiju. Osim toga, one će ugovornim stranama osigurati dobar početak implementacije Direktive o obnovljivim izvorima energije, jedne od glavnih elemenata novousvojenog Paketa za čistu energiju“, izjavio je direktor Sekretarijata Energetske zajednice Artur Lorkowski.

Posle prošlogodišnjeg javnog poziva za nadmetanje, Grexel Ltd, koji posluje u okviru grupacije EEX, odabran je da pruži podršku u implementaciji projekta.

Ugovorne strane Energetske zajednice kasne u ispunjavanju obaveza da uspostave elektronske sisteme.

Garancije porekla bi mogle da postanu važna alatka za povećanje ulaganja u zelenu energiju i pokretač energetske tranzicije. Ugovorne strane Energetske zajednice kasne u ispunjavanju obaveza da uspostave elektronske sisteme.

Prvenstveni cilj sertifikovanja zelene energije je da omogući objavljivanje informacija o poreklu energije prodate krajnjim potrošačima, da bi mogli da razlikuju energente koje kupuju po poreklu. Krajnjim korisnicima daje mogućnost da potvrde da njihova energija dolazi iz obnovljivih izvora kao što su vetroelektrane, solarni parkovi i geotermalne elektrane.

U trenutku kada snabdevač pusti struju u mrežu, garancijom porekla za tu količinu električne energije može da se trguje na otvorenom tržištu kao energentom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eurelectric sajber bezbednost sajber napadi hakeri studija

Sajber napadi u energetici duplirani u periodu 2020-2022.

26. januar 2022. - To najverovatnije nije cela slika jer javno dostupni podaci nisu sveobuhvatni zbog osetljivosti teme, naglasio je Eurelectric

vetropark ljubusa tomislavgrad

Tomislavgrad dobija još jedan vetropark, snage 80 MW

26. januar 2022. - Firmi Alpha Wind je dodeljena koncesija za izgradnju vetroparka Ljubuša, ukupne instalirane snage od 80 MW

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

26. januar 2022. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora gvozd epcg nordex ugovor djukanovic

Elektroprivreda Crne Gore započela gradnju vetroparka Gvozd

26. januar 2022. - Gvozd je prvi veliki proizvodni objekat koji će Elektroprivreda Crne Gore izgraditi posle više od 40 godina